Tüntetőleg
Van egy szó, amely úgy terjed a magyar nyelvben, mint állóvízben a hínár. Az idegen szavak szótára latin eredetűnek tudja, és négy jelentését adja meg, úgy, mint 1. bemutatás 2. szemléltető bizonyíték 3. tüntetés 4. (katonai) cselmozdulat az ellenség félrevezetése céljából. A megfejtés: demonstráció. Ez a szó nem a köznyelvben terjed rohamosan az utóbbi három évben, nem az értelmiség használja, nem a munkásság, de még a vele szövetséges parasztság sem azért vonult ki a Hősök terére a minap, hogy ezt a nyolc betűt a zászlajára tűzze.
Múlt szerdán „a társadalom legjobban fizetett" rétegei közé tartozó rendfenntartó erők szakszervezetei arra az elhatározásra jutottak, hogy nem érik be a havi bruttó 35-40 ezer magyar forint (HUF) ellátmánnyal, hanem még magasabb javadalmazást követelnek a kormánytól, és ennek nyomatékosítására november 22-én tüntetést szerveznek Budapesten. Az információhoz való hozzájutás jogával élni akaró állampolgár ilyenkor gyorsan bekapcsolja rádiókészülékét, de a közszolgálati Kossuth rádió délutáni Krónika műsorában hiába várta a közlést. A hírcsokor élén szó esett ugyan a rendőri és fegyveres erők bérköveteléséről, Budapest neve is elhangzott, de a bemondó az említett erők tiltakozó akciójáról beszélt, ami, különös egybeesés, november 22-re várható. Az állampolgár, mivel bővíteni akarta tájékozottságát, egy óra múlva bekapcsolta a közszolgálati televízió l-es csatornájának a híradóját, ahol azt hallotta, hogy a már többször említett erők demonstrációra készülnek, véletlenül ugyancsak november 22-én, a fővárosban. Fertályóra elteltével kezdődött a Kossuth esti krónikája, amelyben nemhogy a hírek élén nem történt említés a tervezett megmozdulásról, hanem mintegy mellékesen, a kormányülés sokadik napirendi pontjaként arra adott válasz ismertetését követően jött e közlés, hogy a rendőri és fegyveres erők bérköveteléses tüntetést terveznek Budapesten, november 22-én.
A közlésekből az ország állampolgárai megbizonyosodhattak arról, hogy a fővárosiak élete sem éppen fenékig tejfel. Belegondolni is rossz, mi mindennek lesznek kitéve november 22-én: a rendfenntartó testületek tagjai előbb tiltakozó akciót bonyolítanak le, aztán demonstrálnak, végül bérköveteléses tüntetésen vesznek majd részt. Hogy azok az erők, amelyek múltkor a Hősök terén kétszáz nyugdíjas tüntetésének szétoszlatása közben, mintegy mellékesen, megbilincselték az 1956-os forradalom és szabadságharc egyik vezetőjét – ugyanis nekihajtott autójával egy rendőrnek – mivel töltik majd ezt a demonstráló napot, arról a közlemények nem szóltak.
(Hajdú-bihari Napló, 1997)