Elkísértük a mozdonyvezetőt
Tizenkét óra húsz, a szerelvény már félórája bent áll a külső hármason. Budapest Nyugati –Mátészalka, olvasom a táblát, s miközben előrehúzok a peronon, kíváncsian lesek be az ablakokon. Szerda van, viszonylag kevés az utas, még ülőhelyek is akadnak.
Szinte sajnálkozom, hogy most nem így utazom, ilyen paradicsomi körülmények között, s eszembe jut az a sok kedves óra, amikor állva kellett megtennem ugyanezt a távolságot. Bár, amint a sláger mondja, csak a szépre emlékezem, a meghitt éjszakai utazások élményei nem bírnak kimenni a fejemből.
Ilyen hiábavalóságokon töprengek, amíg elérem a mozdonyt, amely oly békésen álldogál a szerelvény elején, mintha az húzná őt, nem pedig fordítva. Lőtávolon belül sehol senki, megeresztek néhány bátortalan „hallót", eredmény nélkül. Öt perc van már csak az indulásig, nem tétovázhatok, megragadom a kapaszkodót, lábamat a megfelelő résbe illesztem, s máris a fülkében vagyok. A lámpák, műszerek, fogantyúk annyira csábítóak, hogy ha tudnék vezetni, biztosan elindítanám a vonatot. Ebben a pillanatban mindkét oldalon egyszerre nyílik az ajtó, s erről a vonatvezető, amarról meg a mozdonyvezető lép a fülkébe némi erőlködés után. Két tűz közé szorulva elhadarom, mi járatban vagyok. Leendő útitársaim erre úgy reagálnak, mintha a pontos időt közöltem volna velük. Tizenkettő harminc, „indulás", adja ki magának a vezényszót a mozdonyvezető, amire a vonatvezető beleegyezően bólint. A sebességmérő számlapján lassan kúszik előre a mutató, s némi ingadozás után a negyvenen megállapodik. Átcsattogunk pár tucat váltón, ami kellőképpen összerázza bennünk az ebédet, majd kiérünk a nyílt pályára: előttünk 230 kilométer. Utazunk.
* * *
Vonatunk, amely alapvetően személy, Ceglédig nem áll meg. Mi viszonylag kényelmes székeken ülünk, de már az első kilométerek után rá kell jönnöm: egészen más itt utazni, mint a kocsikban. Kicsit megilletődötten meresztem szememet a sínekre. Emlékezetemen átrobog gyermekkorom villanymozdonya, amely csaknem, pontos mása volt ennek, transzformátorral működött, este világított a sötétben - amíg el nem romlott; természetesen egy ideig én is mozdonyvezető akartam lenni.
Furcsák ezek a sínek. Falvakat, tájakat hagyunk magunk mögött száz kilométeres sebességgel, de mindebből alig veszek észre valamit. Tekintetemet állandóan a végeérhetetlen acélpár vonzza, csak nyargalunk, és soha ki nem fogy előlünk. Latolgatom, zavar-e, hogy sínen vagyunk, vagy inkább megnyugtató érzés; egyelőre biztonságot ad, s eszembe sem jut, mondjuk, azt kívánni, hogy hirtelen jobbra letérjünk, átvágjunk a kukoricatáblán, és toronyiránt menjünk az első városig. A sínek még a gondolatot sem hagyják elkalandozni, de ez legfeljebb engem foglalkoztat, a mozdonyvezetőt nem, mert ha így történne, azonnal megszólalna az éberségjelző elviselhetetlen hangja...
* * *
„Apám, nagyapám, dédapám is vasutas volt, az lettem én is. Géplakatos és villanyszerelő szakmám van, mozdonnyal csak öt éve járok. Szeretem a munkám, mégis elégedetlen vagyok. A rendszertelenség s az éjszakázás az, ami az ember idegeit felőrli. A havi normánk 191 óra - műszakonként 12-16 óra - de a magyar vasút még nem áll ott, hogy a 12 órát be tudná tartani. Így gyakran 250 órát is csinálunk havonta, ami nem lenne baj, ha megfizetnék. Persze, mondhatják, hogy sok az a 4500 forint, de jöjjenek, s csinálják akkor is, ha leragad a szem. Az az idő, amit a családtól, lakástól távol töltünk, több pénzt érdemelne, hiszen legtöbben bejárók vagyunk. Csak meg kell nézni azt, aki este tízkor kezdi, s másnap délután megy haza; olyan, mint egy kifacsart citrom. Havonta hatezer kilométert utazunk, tizennégy-tizenötször vagyunk szolgálatban úgy, hogy elég sok a holt idő. Ma éjszaka például már nem tudok hazamenni, a hajnali első vonatig a városban kell járkálnom, a múltkor kétszer is igazoltattak.
Na és itt van az új rendszer, a Cs. M. Csak mozdonyvezető, ezt jelenti, tehát nincs velünk a vonatvezető, egy személyben vagyunk felelősek az egész szerelvény sorsáért. Ez óriási terhet ró ránk, hiába az automata vonatbefolyásoló, a rádiótelefon. Nemcsak az ember, a gép is csütörtököt mondhat, hát, még ha mindkettő egyszerre. A biztonságérzetünk szűnt meg így, annak tudata, hogy ha velünk valami történne is, ott a vonatvezető. A vasúton, ha baj van, akkor nagy baj van, s egy-egy vonaton néha több ezer ember utazik. Nem, ez nem félelem; nézze, aki a vasúthoz jön, annak számolnia kell mindennel; a vasút nem egy emberrel megy, hanem sokak egybehangolt munkájával. Egyébként félek is; attól, hogy ha éjszaka egyedül megyek, valaki lámpával megállítja a vonatot, s leüt. Nem történt még ilyen, de hát az ember fantáziája működik..."
* * *
Próbálom megfejteni a vezetés titkát, de minden pofonegyszerűnek tűnik. Néhány mechanikus mozdulat: indíts, sebesség, fékezés, állj; ennyi az egész, legalábbis kívülről. Valójában a kurta mozdulatok lóerők ezreit hozzák mozgásba, irdatlan tömeget. A szerelvény tíz kocsiból áll, ez az optimális, de péntekenként tizenöt is szokott lenni. A maximális sebesség száz kilométer, ennyit bír el a pálya, mostanában még ennyit sem: utunkat lépten-nyomon lassújelek fékezik, ilyenkor lemegyünk negyvenre, hatvanra, megannyi perc veszteség. „A késést nem a vontatási okokban kell keresni." Hol itt. hol ott javítják a pályát, ami a zsúfoltságot csak fokozza. Időnként áttérünk a bal oldali sínre, főleg Szolnok után, ahová kevés késéssel érkezünk. Fegyvernek-Kisújszállás között vágányzár, Törökszentmiklóson 30 percet várunk a szembe jövő vonatra, közben egy gyors megelőz. Idegesítő a várakozás, ezt a késést már nincs mozdonyvezető, aki behozná, ha rajta múlna. Állunk, várunk, elindulunk, lelassítunk; változatosan telik az idő.
A vezető előtt menetrend és külön írásbeli rendelkezés, amit még a Nyugatiban kapott, s ami az eltéréseket tartalmazza. Elsősorban a sebességet szabályozza, s állandóan lesni kell, bár ezt az út szélén a lassújelek, s így a vonatbefolyásoló is jelzi. Ügyes kis masina ez, bármilyen csúnya is a neve; elektromos sugarak segítségével folyamatosan közli, hány kilométerrel haladhatunk, zöld-e a következő jelző vagy piros, s ha a pirosnál a vezető nem állítja meg a vonatot, akkor ő megteszi. Afféle robotgép, második ember a fülkében, amely különösen éjszaka és ködben segíti a tájékozódást. Most még mindent látunk, így azt is, hogy Hajdúszoboszlón három tehervonat mozdonya néz velünk farkasszemet; „pilótáik" a sínen ülve beszélgetnek, ki tudja, mióta várnak. Mi két percet sem, irány Debrecen, hátra van még az út két izgalmas kalandja: Ondódon majdnem elfelejtünk megállni, az utolsó pillanatban fékezünk; komoly ribillió lehetett volna belőle. Az állomástól pár száz méterre nyitott sorompók között gyorsulunk, megfagy bennünk a vér, bár csak mellékút volt.
Csaknem egyórás késéssel gördülünk be a debreceni állomásra, ahol lekapcsolnak bennünket: Mátészalkára Diesel viszi a vonatot. Van két szabad óránk, hogy aztán ugyanilyen mozdonycserével induljunk vissza Budapestre.
* * *
„Hallotta már maga azt a fogalmat, hogy „beosztott gép”? Ez olyan mozdony, amire három vezető volt beosztva, s állandóan ők jártak vele. No, hát ez augusztusban megszűnt. Most arra a gépre ülünk, amelyik éppen arra jár. Maga nem érezheti a különbséget, legfeljebb a hangsúlyomból, hogy én ezt fájlalom. Mert a beosztott gép a mi gépünk volt, mi hárman jártunk vele, úgy ismertük, mint apa a gyermekét. Legalább száz órát dolgoztunk rajta társadalmi munkában, visszapillantó tükröt, mennyezettükröt szereltünk fel rá, kifestettük, annyira a magunkénak éreztük. Ez nekünk is jó volt, meg a vasútnak is érdeke. Azóta mindent leszereltem, hazavittem, ott áll. Hiszen nem tudom, hogy a következő nap milyen gépre ülök. Állítom, hogy a beosztott gépek kezelési költsége kevesebb, élettartama több volt ötven százalékkal, mint így. Csak meg kell nézni a Nohabokat, amelyek beosztottak, meg ezeket a villanymotorokat. Még ma is vitatják ezt a rendelkezést: a műszaki stáb ragaszkodik a beosztotthoz, a forgalmi tábor viszont ellene van, mert őket csak az érdekli, hogy menjen a vonat. Csak hát, így, aki fölöttünk van, az tartja bennünk a lelket: nem tudjuk, milyen a gép, nem esik-e szét a következő pillanatban; nincs meg az a biztonság, ami a beosztottaknál a fedezetet adta.
Lehet, hogy a korszerű közlekedés ezt követeli – de azt tudom, hogy így az ember közömbössé válik a gép iránt, nem érdekli, hiszen személyesen nem kötődik hozzá, s így lesz lassan közömbös a munkája iránt is..."
Beesteledett; most válik csak igazán izgalmassá az utazás. Rohan a vonat az éjszakában, csak a Hold s a reflektorok sápadt fénye világít. A fülkében sötét van, hogy a pályát jobban lássuk. Különös hangulat lesz úrrá rajtunk, lassan már én is kezdek a mozdonyvezető agyával gondolkozni. Itt ülünk ketten ebben a kis kalitkában, mögöttünk az egész behemót szerelvény, amit mi irányítunk. Ember és gép nagyszerű találkozása ez, az egymásra utaltság megnyilvánulása úgy, hogy azért az ember marad az úr, neki engedelmeskedik a gép, s nem az ember a gépnek. Csodálatos érzés száguldani az éjszakában, így, a fülkében ülve; az ablakon friss levegő áramlik be, s tartja ébren a figyelmet. Erre most kétszeresen szükség van. hiszen a műszereket, a síneket és a jelzőket, táblákat egyszerre kell befognia a szemnek. „A jelzési utasítás a mozdonyvezető miatyánkja." Villogó sorompók mellett robogunk tova, s a biztonság kedvéért mindannyiszor hosszan dudálunk. Csendesen beszélgetünk, s mindketten örülünk: én azért, mert ritka élményben lehet részem, útitársam meg azért, mert megoszthatja valakivel magányra kárhoztatott munkája terhét. Oly gyorsan telik el az öt óra (megint késünk), hogy alig vesszük észre, egyszerre előttünk villognak a főváros fényei.
Megérkeztünk.
(A Budapest-Debrecen-Budapest távon három mozdonyvezető – Gyüre Péter, Kőtelki László, Hajdú Irnre – egymást váltva, baj nélkül vitte végig a vonatot.)
(Hajdú-bihari Napló, 1976)