Pincelakók
Debrecen régi negyedeinek aligha van olyan utcája, amelyben ne találnánk pincelakásokat. Muzeológusok szerint a jelenlegi pinceforma a századforduló terméke, s az urbanizációnak, a proletariátus megszaporodásának a következménye. Akkor alakultak ki a proletár negyedek, amelyeknek nyomorúságát lakóik szívesebben cserélték fel a pincelakásokéval, mert ezekben legalább nem kellett megosztaniuk szegénységük szégyenét hasonló sorsú társaikkal. A munkásokon kívül ekkoriban kismesterek és kisegítő alkalmazottak, cselédek, házfelügyelők éltek pincékben. Azóta több évtized eltelt, de pincelakások ma is vannak.
- Ki az? - kérdezi lentről egy ijedt gyerekhang. Összerezzenek, gyorsan ellépek az ablak elől. Földszintes, málló vakolatú ház; bejáratától jobbra is, balra is pincelakás. A jobb oldalit bizalomgerjesztőbbnek találom. Sötét lépcsőn botorkálok, fáskamraszerű helyiségbe jutok, majd egy másikba; a lakás csak ezután kezdődik. Az ajtó nyitva van. Szoba és konyha, egymásból nyílnak. Bátortalanul belépek, egy villanásra mellbe vág az elém táruló látvány. Ütött-kopott berendezés, elhanyagoltság, piszok, a földön szemét. Nehezemre esik a lélegzés.
A szobában három apróság foglalatoskodik a kövön ülve; legkisebb testvérük anyjuk ölében ringatózik. Az apa félmeztelenül hever a díványon. Helyet készítenek az egyik fotelben, az asztalra tiszta abrosz kerül.
- Három éve lakunk itt - mondja a férj, aki közben melegítőt húzott magára -, azelőtt albérletben éltünk. Azért jöttünk ide, mert nem bírtuk fizetni.
- Valaki szólt, hogy megürült ez a lakás, hát beköltöztünk - veszi át a szót felesége. - A tanács nem tudott róla. A DIK feljelentett bennünket, aztán kaptunk egy felszólítást, hogy hagyjuk el a lakást, mert hatóságilag kilakoltatnak. Ki is jött egy illető, de mondtuk neki, hogy nem tudunk hova menni. Nemsokára érkezett egy papír 5000 forint büntetésről, de akkorra már letelt a hat hónap, elévült az ügy.
A családfő 29 éves, buszvezető a Volánnál; átlagban 4300-at keres. A gyerekek után 1500 forint családi pótlékot kapnak.
- Sajnos a GYES nem jár - kesereg. - Amikor az első gyerek született, feleségem nem dolgozott, beteg anyját ápolta. Aztán meg egymás után jöttek a kicsik, szinte észre sem vettük.
- Van bent lakásigénylésük?
- Először ’73-ban adtuk be tanácsira, de azt nem fogadták el, így ’75-ben szövetkezetire módosítottuk. A lakáshivatalban ígérgetnek ugyan, de azt is mondták, hogy amikor ideköltöztünk, tudtuk, mit vállalunk, s ennek viselni kell a következményeit. Csak hát ez a nedvesség meg a bogarak... A gyerekek levegőztetését is csak úgy tudja megoldani az asszony, ha az utcára viszi őket, de négyet egyszerre hogyan? Negyedik éve lakunk itt, de higgye el, ez az idő jóval többet elvett az életünkből.
Fölállok, búcsúzom. Nem kimondottan jó érzéssel hagyom el a helyet. Néhány nap múlva felötlik bennem: mintha a városi tanácsnak lenne egy olyan rendelete, miszerint a négygyerekes családokat soron kívül lakáshoz juttatják. Amikor legközelebb a lakáshivatalba vetődöm, elkérem a család dossziéját. Hiába keresem: a negyedik gyerek neve nem szerepel a listán.
----------
Mintha nem is pince volna; a szobában fényezett parketta subaszőnyegekkel, piros műbőr fotelekkel, nagyképernyős tévével. Az ablak vasrácsait fehér függöny takarja.
Családi idill, délután hatkor. Az anya odakint a vacsorát főzi, az apa a másfél éves Tomikával foglalatoskodik, miközben fél szeme a tévét lesi. Az olajkályha kellemes meleget áraszt, amit a hathónapos Beáta elégedett szuszogással nyugtáz.
- Az egész ház az anyámé - meséli a történetet az apa -, s már régóta úgy van, hogy szanálják. ’75 márciusában nősültem, dönteni kellett, hol lakjunk. Albérletbe menjünk? Ki vesz fel két gyerekkel? Így hát bejelentkeztünk a pincébe, főbérletbe; azóta itt élünk. Mi tettük rendbe, parkettáztuk, vakoltuk, festettük - így külsőre már elviselhető. Anyagi szempontból mindenképpen előnyösebb, mint az albérlet. Csak a nedvesség! A levegő nyirkos, dohos, a ruhákat hetenként ki kell hordani, mert bepenészedik. A gyerekeket bent fürdetjük, mi meg felmegyünk a szülőkhöz mosakodni.
- Mi a foglalkozásuk?
- Én műszerész vagyok, a feleségem eladó.
- Meddig szándékoznak itt lakni?
- A lakáskérvényt a nősülés után adtuk be. Ahogy számolgatjuk, négy év múlva kerülhet ránk a sor. Addig itt maradunk – és gyűjtjük rá a pénzt
- Nincsenek elkeseredve a helyzetük miatt?
- Akkor sem kapnánk hamarabb lakást.
----------
Az ajtónak csak jóindulattal nevezhető alkalmatosságon többször is kopognom kell. Végre odabentről mocorgás hallik, s egy negyven körüli, szép arcú, egyszerűen öltözött nő akasztja ki a drótot. Némi gyanakvással vezet a jeges előtérből a dongaboltozatú, félhomályos szobába. Hellyel kínál, ő állva marad. Bizalmatlansága nehezen enged fel, kurta mondatai halk koppanással gurulnak szét a szőnyegen.
- Tanyán éltünk a férjemmel és három gyerekünkkel. Az uram sokat ivott, emiatt nem volt meg közöttünk az egyetértés. Két éve eljöttem tőle Debrecenbe a gyerekekkel. Takarítónőként dolgoztam, 1700 forintos fizetésemből hatszázat albérletre fizettünk. A fiam nyolcadikos, a két lány ipari tanuló volt, de nem bírtam a költségeket, s az idősebbiknek el kellett menni dolgozni. Ebben az évben hivatalosan is elváltunk, a férjem nem sokkal rá felakasztotta magát. Én temettettem el, rengeteg pénzembe került, az albérletre már nem futotta. Valaki mondta, hogy az előző lakók elköltöznek; így jöttünk mi ide egy hónapja. Azóta bizonytalanságban élünk: a DIK nem engedi, hogy bejelentkezzünk, azzal fenyegetőzik, hogy kiraknak. Tüzelőt sem tudtunk venni, mert nincs hova tenni. A férjem öccse szokott hozni egy-egy zsákkal, azzal fűtünk. Lakáskérvényünket ’75-ben adtuk be, de ki tudja, hogy mikor következünk a sorban? Addig pedig élni kell valahol, meg a pénzt is gyűjteni. Nem volna ez rossz, pláne ahhoz képest, amilyen az albérlet volt, a gyerekek szeretik is... Nagyon olcsó, húsz forint alatt lehet a havi bére. Talán még öt évig is megtenné, csak hagynák. Ugyan már a nagyobbik lány is keres, de így is alig tudunk megélni. Szórakozni nem járunk, ruhánk is kevés van, én most is nyári cipőt viselek. Karácsonyra csak a fiúnak tudtam venni valami olcsó könyvet, a lányokra már nem futotta. Ha innen kiköltöztetnek bennünket, csak az utcára tehetnek.
----------
Nyugdíjas házaspár. A bácsi valaha kéményseprő, a néni asszisztens volt Húsz éve laknak ugyanabban - az egyébként tisztes kispolgári zsúfoltsággal berendezett - pincében.
- Azelőtt egyszobás épületben laktunk, de életveszélyessé vált. Elcseréltük erre a pincére, amelynek özvegy lakója szeretetotthonba ment. Tetszik látni, hogy élünk itt. Nekem agyvérzésem volt, a bal oldalam le van bénulva. A lépcsőn nem tudok felmenni, pedig csak muszáj, mert a tűzrevaló és a vécé is fent van. A férjem sem tud felmenni. Utoljára egy hete vittük levegőre. Velünk lakik a sógorom kislánya, fodrásztanuló. Nélküle nem is tudnám, mi lenne velünk.
Az asztalnál beszélgetünk, s bár lábunk alatt szőnyeg, fázik a talpam a fölfelé áramló hidegtől- a tűzhely fűt, teteje vörösen izzik. A sarokban televízió.
- Nem próbáltak még elmenni innen?
- Mindig csak arra vártunk, hogy szanálják ezt a részt. Az évek meg teltek. De hát hova is mehettünk volna? Hol kapnánk egy fenti lakást? Pedig örömest itt hagynánk ezt a lyukat, tessék elhinni.
- Gyerekeik vannak?
- Hogyne, jó állásban.
- Hozzájuk nem mehetnének?
- Az uram nem akar. Az igazság az, hogy nem is hívtak.
A két öreg némán mered maga elé. A csendet csak az a csörömpölés töri meg, amikor az asztaltól felállva fejemet beleverem a fölöttünk lógó csillárba. Búcsúzóul a néni ennyit mond. különösebb felindulás nélkül:
- Mi már csak a koporsóba megyünk innen...
----------
A debreceni pincelakások kevés kivétellel az Ingatlankezelő Vállalat felügyeletéhez tartoznak. Szentesi Mihály főosztályvezetőtől először nem sikerül megtudnom, hány ilyen lakás szerepel nyilvántartásukban.
- A pincelakásokról nincs külön kimutatás, s legalább egyheti munkát igényelne összeállítása. De mos már fölcsigázta az érdeklődésemet, megcsináltatom.
Amikor újra találkoztunk, elém tette az adatokat.
- Tizenötezer bérleti szerződést kellett átnéznünk - mondta -, közülük 328 pincelakást találtunk. Ebből 48 házfelügyelői, a többi bérlők és jogcím nélküliek által használt. Akad olyan ház, ahol öt pincelakás is van. Arról fogalmunk sincs, hogy hányan lakhatnak ilyen körülmények között. A legtöbb pincelakás a következő utcákban található: Bajcsy-Zsilinszky, Béke, Csapó, Hatvan, Mester, Péterfia, Széchenyi, Dimitrov.
- Mit tehet, mit tesz a DIK e lakásokért?
- Nehéz kérdés. Mi csak állagmegóvási munkákat végzünk, kötelességünk a lakhatóságot gátló körülmények elhárítása. De nagyobb összeget nem fordíthatunk erre, mert a felújítás nem gazdaságos. Egyébként a föld színe felett is található épp elég rossz lakás. Nagy tragédia, hogy a föld itt erősen salétromos, s ez, ha vizet kap, szinte „eszi" a falakat. Ellene mindeddig nem tudtunk védekezni. Emiatt a legtöbb pincelakás nedves, dohos, hullik a vakolata. És aligha kell részletesebben ecsetelni, hogy az egészségre mennyire káros. A sok rossz pincelakás felszámolásáért mi annyit tehetünk, hogy ha megürülnek, bezárjuk, lelakatoljuk az ajtókat egy időre, majd átadjuk, hogy arra használják őket, amik: pincéknek.
----------
Lakáshoz jutni. Ezer és ezer család vágya ez ma. Soha ennyi lakás nem épült, mint most. De az igénylők száma is egyre növekedik. A lakáshivatalban mindenre kiterjedően igyekeznek figyelembe venni a körülményeket. Beszélgetésünket dr. Szabó Tibor osztályvezetővel kétpercenként szakítja meg ügyfél, munkatárs, telefon.
- Pincelakások? Mindenekelőtt azt kell tisztáznunk, hogy mi pinceföbérlőkről beszélünk. Adatokat is csak azokról tudok mondani, akik névjegyzékünkben szerepelnek. Az elmúlt négy évben 200 pincelakást számoltunk fel úgy, hogy tulajdonosait új lakáshoz juttattuk; ezt 1977-ben újabb 30 követi. Vannak azonban olyan jó állapotban levő pincék, amelyeknek lakásjellegét belátható időn belül nem szüntetjük meg, mert hasznosításukat a jelenlegi körülmények szükségessé teszik.
- Most hány pincefőbérletet tartanak nyilván?
- Egyéves adatok szerint 56-ot, de csak 29 sorsáról tudunk. A jegyzékben foglaltak igényeit tehát csaknem száz százalékig ki tudtuk elégíteni.
- A legális pincelakókon kívül igen sokan önkényesen veszik birtokukba a pincéket. Velük mi történik?
- Ez bonyolult dolog. Rendelet mondja ki, hogy „aki a lakást vagy annak helyiségét önkényesen foglalta el, a végrehajtásra vonatkozó jogszabályok mellőzésével arra kell kötelezni, hogy azt minden elhelyezési igény nélkül haladéktalanul ürítse ki”. Tudni kell, hogy az önkényes beköltözések zöme Debrecenben a pincelakásokba történik. A felszámolt lakásokat a DIK ugyan lezárja, de néhány nap múlva feltöri valaki a lakatot, s egy új család költözik be. A múltkor az egyik szanálásra ítélt házat egyik napról a másikra egy 41 tagú család szállta meg. Van egy olyan tendencia, hogy a környező falvakból a nagycsaládosok mindent hátrahagyva költöznek be Debrecenbe. A legnagyobb gond az, hogy nincs, aki ezt megakadályozza. Állásfoglalást kértünk erről a megyei pártbizottságtól. Most már, ha észleljük, azonnal kocsira tesszük a jogtalan honfoglalókat, s visszavisszük őket oda, ahonnan jöttek. Ezt meg kell érteni. Emberek ezrei állnak sorba lakásért, az önkényes beköltözőket semmiképp sem részesíthetjük velük szemben előnyben.
- Volt arra eset, hogy valakit az utcára tettek?
- Volt. Ismétlem, a jogszabály szerint minden önkényes beköltözőt ki kell lakoltatni. De mindig elintéződik valahogy a dolog. Ha másként nem, hát a bútorokat ideiglenesen saját raktárainkban helyezzük el. Elhiheti, hogy ezek az esetek bennünket is megviselnek. Ha látjuk azokat a szegény gyerekeket… Szóval, a mi szívünk sincs kőből.
----------
Az újságíró szíve sincs kőből. És őszintén megvallva, ennyi megrázó tapasztalat után nehezére esik véleményt formálnia. De csak azt mondhatja, amit látott, hallott: a pincelakásokról nem a szívnek, hanem az értelemnek kell ítélkeznie.
Mindenekelőtt különbséget kell tenni legális - a tanács által is nyilvántartott - és illegális vagy félhivatalos pincelakók között. Az előbbieket a tanács tervszerűen juttatja lakáshoz; az utóbbiak helyzete teljesen nyitott. Tisztában lehetünk azzal, hogy a magyar állam és Debrecen városa soha nem tett annyit polgárai életkörülményeinek javításáért, mint az elmúlt tíz esztendőben: új lakótelepek születnek. Egész utcasorok - köztük pincelakások - tűnnek el; a pincelakók mégis tovább élnek, ha a régi bérlők elköltöznek, helyükre azonnal újak kerülnek.
Az önkényes foglalók többségükben az élet perifériájára szorult, elesett emberek. Olyanok, akiknek beilleszkedését családi és magánéletük problémái nehezítik, akik azért kényszerülnek a pincékbe, mert nem tudnak máshova menni, mert az ő helyzetükben még ez is jobb a semminél. Ezek az emberek önerejükből sohasem lesznek képesek normalizált körülmények közé: új lakáshoz és új élethez jutni; csak a társadalom segítségére számíthatnak. (Szomorú adatok vannak arról, hogy az új lakás csak a lehetőségét teremti meg az új életnek. Nem egy pincelakó sorsáról tudok, aki modern lakását addig-addig cserélgette, míg ugyanoda jutott vissza, ahonnan kiemelkedett: a pincébe.)
A pincelakók helyzetét, körülményeit igyekezett bemutatni ez a riport. Sorsukról dönteni nem az újságíró feladata.
(Hajdú-bihari Napló, 1977)