Híven
Az ember kíváncsi lény, általában szemügyre veszi, ami eléje kerül. Így tesz az ember azzal a kis könyvecskével is, amit Híven a katonai eskühöz címmel 1982-ben adott ki a Zrínyi Katonai Kiadó.
A nyolcvanoldalas, fényképekkel dúsított kiadvány arról az ünnepi nagygyűlésről számol be, amelyet 1981. november 17-én, Kalocsán, a Jurinovics Miklósról elnevezett forradalmi ezred laktanyájában tartottak egyebek mellett a honvédelmi vezérkar és Bács-Kiskun megye vezetőinek részvételével.
Az ember kinyitja a könyvecskét, s mindjárt a bevezetőből megtudja, hogy 25 évvel azelőtt „tisztek, tiszthelyettesek, katonák, munkások és parasztok fegyverrel a kézben védték meg a nép hatalmát... 92 hős áldozta életét a jövőért, a mi jelenünkért. Megmozdult a roppant erő, s erre az erőre, a hősökre emlékeztek elsősorban az ünnepi gyűlésen..."
Az ember a kíváncsiságtól felajzva továbblapoz a könyvben, s mindjárt az elsők között beleakad a politikai főcsoportfőnök ünnepi beszédébe. Falva a sorokat, ilyen mondatokkal találkozik benne: „Az 1956 őszén hazánkban lezajlott ellenforradalmi fegyveres felkelés leverésére, a munkáshatalom, szocialista társadalmi rendünk megvédésére emlékezve... 1956 októberének végén a Nagy Imre vezette nyílt revizionista árulás, a fehérterror tobzódása végveszélybe sodorta a munkáshatalmat... A forradalmi karhatalom sikerrel oldotta meg mintegy 17 ezer elrejtőzött ellenforradalmár, kiszabadult bűnöző felderítését és ártalmatlanná tételét... Lefegyverezte az ellenforradalmi, úgynevezett „munkástanácsok” által szervezett gyári őrségeket. fegyveres és politikai támaszt nyújtott a szocializmushoz hű erők tömörítéséhez... Az elmúlt 25 év tapasztalatai mindenben megerősítették, aláhúzták az ellenforradalom leverésének, a konszolidációért vívott harcnak a párt által levont történelmi tanulságait... a lenini politikát folytató párt vezetésével biztosítható a szocializmus válságoktól mentes, eredményes fejlődése, és semmiféle ellenforradalmi kísérlet nem járhat eredménnyel, ha a szocializmus építését a dolgozó tömegek által támogatott forradalmi párt vezeti..."
A kíváncsi ember tekintete e sok megszívlelendő tanulság számbavétele után a beszédet mondó altábornagy nevére esik. Kárpáti Ferenc. Honnan ismerős a név? Hát persze, ő ma a honvédelmi miniszter.
Igaz, civilben. Annak a kormánynak a tagjaként, amelyik ma a szovjet csapatok kivonulásáról tárgyal.
(Magyar Fórum, 1990)