Tekintély
Odajutottunk a rendszerváltozás óta eltelt röpke másfél év alatt, hogy a forint értékénél csak a szavaké inflálódott jobban.
Ennyi beszéd és ennyi mellébeszélés soha nem hangzott el ebben az országban; minden igaz, és mindennek az ellenkezője is, az ember már saját magának sem hihet, legfeljebb a tárgyilagos és elfogulatlan sajtónak.
Most éppen a legnagyobb ellenzéki párt elnökének lemondásán csemegéznek a rágcsálók. Azt mondja Kis János és hűséges adjutánsa, Hack Péter a lemondást megindokló rádiónyilatkozatban, hogy az MDF tekintélyelvűségével és centralizmusával szemben az SZDSZ tántoríthatatlanul kitart a demokrácia védelme mellett. Ez bizony dicséretes magatartás, mert mint az újság írja, nyakunkon a tekintélyelvűség és a centralizmus, veszélyben a demokrácia, nem úgy, mint tíz évvel ezelőtt.
Csakhogy mást is ír az újság, talán nem véletlenül. Azt mondja Tölgyessy Péter, az új elnökjelölt, hogy pártja nehezen követhető elitpolitikát folytatott, 1989-ben szükségképpen felülről épült ki, de már nem indokolt az igen erős centralizáció, az SZDSZ-t négy-ötfős zárt, informális csoport irányítja, ezen belül is meghatározó Kis János autoritása, talán semelyik pártban nem összpontosul olyan nagy döntési kompetencia egyetlen személy kezében.
Szegény olvasó! Most aztán melyik beszédnek van tekintélye előtted?
(Hajdú-bihari Napló, 1991)