Fejleszteni az ifjúság zenei ízlését
Debreceni beatzenekar a televízióban
Kulturális-művészeti életünk talán egyik szférájában sem érezhető olyan erősen – az egyébként fokozatosan csökkenő – hagyományos Budapest-vidék ellentét, mint a beatzene területén. A vidéki író, költő könnyen megtalálhatja a tájegységének megfelelő fórumokat: a rádiót, a különböző sajtóorgánumokat. Kiemelkedő színjátszó társulatok, kórusok, néptáncegyüttesek városunk határain túl országos, esetenként nemzetközi hírnévre tehetnek, tettek szert. A tehetséges vidéki beat zenekarok érvényesülésének útja azonban szükségszerűen a fővároson keresztül vezet: a siker, az elismerés legnagyobb fokát ebben a műfajban ugyanis a rádió-, TV-, lemezfelvételek jelentik. Nem véletlen, hogy az országosan ismert együttesek kivétel nélkül Budapesten működnek. Ezért különösen örvendetes, ha a rádió és televízió műsoraiban a megszokott arcok mellett vidéki együttesek is feltűnnek. Mint például a TV 144 nóta című műsorának legutóbbi adásában. Annál is inkább, mert az „áttörést” ezúttal egy debreceni zenekar, az Astor hajtotta végre.
Az Astor együttes neve és zenéje tavaly április óta ismert szűkebb pátriájában. Ekkor alakult újjá a zenekar, a következő felállásban: két fúvós, orgona, basszus, szólógitár, dob. Állandó fellépési lehetőséget a Járműjavító művelődési háza biztosított számukra, ahol heti három alkalommal hallhatják őket az érdeklődő fiatalok. A zenekar valamennyi tagja képzett muzsikus, ami a beat ma már annyira polarizálódott világában elengedhetetlen feltétele az igényesebb zenei törekvések megvalósításának. Az Astor ezt az utat vallja magáénak. S hogy mindezt nem csak öncélúan, azt bizonyítja a művelődési ház keretében az együttes által elindított és patronált beatfórum is, melynek során a zenekar tagjai fiatal zenészek zenei oktatását vállalják társadalmi munkában. Az együttes másodszor is bejutott a 144 nóta műsorába, ma este láthatjuk őket ismét a TV képernyőjén. Ebből az alkalomból kerestük meg Seicher Tibort, az együttes alapítóját és vezetőjét, hogy a zenekar terveiről, törekvéseiről érdeklődjünk.
- Minek köszönhetitek a meghívást?
- Levelet kaptunk a műsor szerkesztőitől, amelyben közölték, hogy lehetőségünk van bemutatkozni a műsorban. Mi beküldtünk tíz számot, amelyek közül a Fékezd magad címűt választották ki. Hogy másodszor is szerepelhettünk, azt a műsor szabályai szerint a közönségszavazatok tették lehetővé.
- Kikből áll jelenleg a zenekar?
- Hatan vagyunk: Katona István orgona, szaxofon, Makranczy Béla ének, gitár, Gombos Géza basszus, ének, Grebács László trombita, Sörös László pozaun, és én dobolok.
- A korábbi szólógitárosotok az Apostol együttesbe távozott. Hogyan érintette kiválása a zenekar stílusát?
- Helyette jött a pozaunos, s a hangszermegoszlás így még egyértelműbbé teszi stílusunkat: soulos, jazzes, ritmusos beatzenét szeretnénk játszani. Harminc saját számunk van már, némelyikben magyar népzenei elemeket is felhasználtunk
- Úgy hallottuk, megalakult az Astor-klub is.
- Igen, korlátozott létszámmal, tagsági díjjal. Célunk az, hogy kulturált szórakozási lehetőséget biztosítsunk a klub tagjainak. Különböző programokat szervezünk, például film- és diavetítést, élménybeszámolókat. Pesti énekeseket hívunk meg: legközelebb február 5-én Máté Péter lesz a vendégünk.
- És az Astor vajon hányszor lesz még a 144 nóta vendége?
- Ez elsősorban a közönségen múlik. Amelyik együttes négyszer egymás után bekerül a műsorba, az nyáron részt vehet az Erkel Színházban rendezendő seregszemlén. Ez már mindenképpen nagy sikernek számítana. Hogy elérjük-e? Ha továbbra is annyian küldik be szavazatukat, mint eddig, akkor talán van rá reményünk. S talán ettől függ az is, hogy hat rádiófelvételünk közül néhányat lemezre játsszanak.
- És ha beléptek a sikerek kapuján – amire egyébként tudásotok alapján reális lehetőség lenne – ti is Pest felé veszitek majd az irányt?
- Nem. Debreceniek vagyunk, családunk, barátaink ide kötnek bennünket Miért mennénk el innen?
(Szerzőtárs: Szűcs József)
(Hajdú-bihari Napló, 1975)