Árpád, István
Ül Juliska néni enyhén salétromos Csapó utcai pincelakásában vasárnap délelőtt, és a rádiót hallgatja. A rádióban két jeles magyar férfiú beszélget: Árpád és István. István kérdez, Árpád válaszol; Juliska néni hallgat.
Azt kérdezi István: no és ilyen nagy út előtt ki szokta elkészíteni a csomagját? Árpád azt válaszolja: természetesen én, de azért a feleségem is segít, mert ő jobban tudja, hol vannak a tiszta zoknik. Aztán azt kérdezi István: no és ilyen nagy utakon mit szokott csinálni a repülőgépen? Mire Árpád: kinézek az ablakon.
Mari néni hallgat.
István tovább kérdez. Patakzanak belőle a kérdések, amelyeket a maga kifinomult, intellektuális modorában a mélységes együttérzés hangján tesz fel Árpádnak. Ugye még mindig nincs nemzeti konszenzus, ugye még mindig nem állnak szóba egymással az urak a legfelső körökben, ugye elszakadt egymástól a vezetés meg a nép, ugye forró őszünk lesz, ugye háborúba keveredünk Jugoszláviával?
Árpádot a lelke mélyén rettenetesen irritálja ez a mélységes együttérzés, de elfojtja indulatait, és udvariasan válaszolgat, hiszen ő Árpád. Azt feleli az érdeklődő kérdésekre, hogy a nemzeti konszenzus a szovjet válság idején bizony kialakult; ő most sokkal inkább beszélő viszonyban van a legfelső körökkel, mint hónapokkal ezelőtt, mondhatni mindenben tökéletesen egyetértenek; a vezetés sejti, hogy mi történik az országban, de a fejlődésben visszamaradt statisztika megakadályozza a tisztánlátásban; reméli, nem lesz forró őszünk, csak éppen olyan, amilyet a helyzet hoz; és háborúba sem keveredünk Jugoszláviával. Istvánnak nincs több kérdése, meghatottan köszöni meg Árpádnak a csevelyt. Árpád a rá jellemző közvetlen gesztussal búcsút int, majd felkaptat a Finnországba induló gépre.
Juliska néni hallgat. Éppen befejezte a zöldségtisztítást, és fejcsóválva arra gondol: István tavaly augusztus óta rendszeresen faggatja Árpádot. Vajon egy ilyen kifinomult intellektus miért nem jön rá ennyi idő alatt, amit Árpád nagyon jól tud, hogy a magyarok nem nyereg alatt puhítják a húst?
(Hajdú-bihari Napló, 1991)