Könnygáz
Országos botránnyá dagadt a debreceni szociális otthoni visszaélések ügye. Foglalkozott vele a sajtó, az eset magára vonta a rádió politikai magazinjának, a 168 órának a figyelmét is. Nyilatkoztak az ügyben érintettek, köztük – egymásnak ellentmondóan – a város polgármestere és egyik alpolgármestere. A műsor közben erre reagálva betelefonált a Szabad Demokraták Szövetségének elnöke, hogy vizsgálatot kezdeményez a két ellentmondó vezető ellen, lévén mindketten pártjának tagjai.
A vizsgálat azóta megtörtént, a 168 óra pedig nem késlekedett a beszámolóval. Amint a párt szakértői megállapították, valóban visszaélések történtek a hírhedtté vált intézményben, a leleplező országgyűlési képviselőnek – jóllehet kormánypárti – igaza volt, a polgármester igazat beszélt, az alpolgármester pedig nem beszélt igazat. A párt elnöke ennek megfelelően fegyelmi vizsgálatot kezdeményez a nem igazmondó ellen a helyi pártszervezetnél.
Zűrzavarossá (tett) világunkban a nagy politikai csatározások közepette oázisként hatnak az efféle megnyugtató hírek. Íme, akad egy párt és egy rádióműsor az országban, amely szívén viseli a magyar igazságot, és oroszlánt megvető bátorsággal harcol a helyi hazugságok kénköveit fújó cerberusok ellen (is), legyenek azok akár keblükön melengetett fiókák. Most már nyugodtan álomra hajthatják fejüket az aggódó debreceni polgárok, a szabadcsapatok kardélre hányják az ellent, megszólalhatnak a harangok.
Ebben a nagy, hömpölygős megkönnyebbülésben maguk a debreceniek talán el is feledkeznek arról, hogy a szociális otthon ügyében elsősorban az ott élők, másodsorban a debreceni önkormányzat, harmadsorban a debreceniek az illetékesek; s ha nyakunkat hosszasan tekergetve körbetekintünk a pusztában, akkor sem látni semmiféle (párt)csapatokat, amelyekre a kérdés tartozna. Aminek itt szava lehet, az egyes egyedül a lakosság által demokratikusan megválasztott önkormányzat párt(propagan-da-)érdekektől mentes vizsgálata, és annak a közvéleményt megnyugtató lezárása. A többi zsebkendő, vatta, orrfacsar – smafu.
Vigyázat, debreceniek: könnygáz a láthatáron!
(Hajdú-bihari Napló, 1991)