Bocsánat, vállalkozók
Sokféle visszajelzés érkezett múlt heti, Enyém, tied című kommentáromra. Voltak, akik egyetértésüket fejezték ki, de akadtak olyanok is, akik vállalkozóellenesnek minősítették soraimat. Egyik olvasónk egyenesen becsületbeli kérdésnek tekintette a korrekciót, bűnömül róva fel: megsértettem egy társadalmi réteget.
Sajnálom, hogy írásom ilyen értelmezésre is lehetőséget adott; mi sem áll tőlem távolabb, mint hogy másokat igaztalanul marasztaljak el. A sértegetés már csak azért is oktalanság volna részemről, mert olyan pártnak vagyok a tagja, amelyik programja sarkalatos pontjának tartja a kis- és középvállalkozások fejlesztését, támogatását, tudván: a nemzeti középosztály kialakulása nélkül nem lehetséges a szociális piacgazdálkodás megteremtése. Az állam az adózó - tehát nyereséges - polgárok pénzéből képes csak ellátni szociális feladatait; azaz támogatni mindazokat, akik ilyen-olyan okokból nem tudják állni a verseny kihívásait, s alulmaradnak a mindennapi fennmaradásért folytatott küzdelemben. Ehhez olyan törvények, gazdasági feltételek szükségesek, amelyek lehetővé teszik a vállalkozások kibontakozását, a befektetések megtérülését.
Ez az elv; de ejtsünk néhány szót az eddigi gyakorlatról is. A pártállam keretei között a vállalkozás a törvények által szigorúan szabályozott, korlátok közé szorított tevékenység volt. Ezek a keretek alig tették lehetővé a tisztességes gyarapodást: jószerivel csalásra késztették az üzleti kalandra vállalkozókat. Óvakodom az általánosítástól; csak emlékeztetni szeretnék a vizezett konyakokra, a kókadó virágokra, a hamar szétfoszló ruhákra. Ne ámítsuk egymást: abban a szerkezetben becsületes gazdálkodóként nehezen lehetett szert tenni Audikra, Mazdákra. Ha mást nem, a csúszópénzt mindenki letette oda, ahová kellett. Így kívánta az érvényesülés.
Csak halkan kérdezem: szükségszerű volt részt venni abban a játszmában? Muszáj volt vállalkozni olyan körülmények között? Feddhetetlennek tekinthető-e az a vállalkozó, aki egy korrupt rendszer feltételeihez igazodva szedte meg magát? Törvényszerűen becstelenné kell válni egy feslett kor viszonyai között?
Ne csodálkozzanak a korábbi rendszerben megtollasodott vállalkozók, ha gyanakvás kísérte ténykedésüket. Láthattuk: többnyire csak a vevők rovására, az ő megkárosításukkal gyarapodhattak. Márpedig a tőke, a korábbi rendszerben fialt tőke az ő zsebüket duzzasztja, őket teszi versenyképessé a privatizáció korában. Nos, ez az én viszonylagos borúlátásom oka: nem a korszakváltásban nem hiszek, nem az új szisztéma érvényességét vonom kétségbe, hanem azt mondom, hogy sok korábbi ügyeskedő, kiskaput keresgélő, összeköttetések, kenőpénzek révén érvényesülő vállalkozó számára most nagyobb lehetőségek nyílnak, mint a ma induló, hosszútávra tervező, a becsületes munka fedezetére építő iparosok, kereskedők, magánvállalkozók előtt.
Bölcsész végzettségű értelmiségi vagyok, a filosz megközelítés kiderült soraimból. Vállalom. Ezt a réteget a korábbi rendszer megfosztotta alanyi jogától, a szótól. Ugyanakkor amióta személyi jövedelemadózás folyik, minden sorunkat követi a könyvelés, egy mozdulatot nem tehetünk anélkül, hogy az adóhivatal ne értesülne róla. Ismét csak kérdem: melyik az a réteg, amely az adóhivatali bevallás alapján (évi 120 ezer forint) mintegy tízezer forinttal kevesebbet keres a bérből és fizetésből élőknél? Van, aki ebben az országban elhiszi azt, hogy a vállalkozók átlagban évente 130 ezer forintot keresnek?
Rendben van, mindenki úgy cselekszik, ahogyan a szabályok lehetővé teszik. De akkor ne beszéljünk vállalkozásellenességről, hagyjuk az ideológiát, a magánkísérletezők mennybemenesztését. Nevezzük meg inkább azokat a megbízható mesterembereket, kereskedőket, bonyolítókat, akik a tisztességes munkára alapozzák hosszú távú vállalkozásukat. Az én ideáim között ők szerepelnek, nem á pillanatnyi ügyeskedők, harácsolók, kiskapukat kihasználók. Amikor azt mondom tisztelettel, hogy vállalkozó, akkor rájuk gondolok.
No de kiről beszélhetünk ma tisztelettel? Ha nem csak pénzt, hanem magasabb értékeket is keresünk az életben - ami bevallottan idealizmus -, akkor attól tartok, nem nagy optimizmus tölthet el bennünket a várható fejleményeket illetően. Abban bizonyosak lehetünk, hogy a politikai vezetésben megtörténik a szükségszerű személycsere - de mi megy majd végbe a felszín alatt, a gazdasági szférában? Azoknak lesz majd döntő szavuk, akik részesei voltak a korábbi leosztásnak, akik birtokolják az információkat, a kapcsolatokat s a tőkét. Hol van itt esélyegyenlőség?! Jó, ez talán nem történhet másként, s az új viszonyrendszer majd átrendezi a sorokat. De hogy még szurkoljunk is ezeknek az úrlovasoknak?
Bántottam volna a tisztességes vállalkozókat? Sok jó ismerősöm akad köztük, ezért ettől nem tartok. Nem a becsületes munkavállalók, hanem a (primitív) nyerészkedők ellen szóltam, s ez a minősítés minden foglalkozási ágban érvényes szempont számomra. Akkor lesz majd teljes a rendszerváltozás, ha az újságírónak emiatt már nem kell felemelnie a szavát.
Merthogy megteszi azt helyette az új gazdasági rend.
(Hajdú-bihari Napló, 1990)