Charta
Megint van már egy új módi, egyesek elkezdték félteni a demokráciát Magyarországon. Chartákat fogalmaznak, platformot hoznak létre, nyilatkozatokat tesznek, bajban van a pluralizmus.
Nem tudom, hol élnek ezek az aggódok. Ha Magyarországon laknának, lehet, hogy másként gondolkoznának. Akkor ugyanis azt látnák, hogy az országban egyenesen tombol a demokrácia és a sajtószabadság. Szabad mindenfélét beszélni, szabad hazudni, hamisítani, lejáratni, leszólni. Folyik a szent keresztes háború a tekintélyelvűség ellen, miközben a demokratikusan választott testületek tagjaira használt legenyhébb minősítés nem tűri a nyomdafestéket. A köpködés, a fújolás, a lekezelés a mindennapok bevett gyakorlatának része, a kádári évek alatt kushodók önérzete csillagászati magasságokig ér. Mi ez, ha nem demokrácia?
Akik annak idején hősi emlékműveket formáltak az alibi parlament és tanács kreatúráiból, ma úgy nyilatkoznak megválasztott képviselőjükről, mint a cipőtalpjukról. Az ítélkezés a testi szükségletek elvégzésével egyenértékű megnyilatkozás lett. Egykoron, ha egy kvázi-törvényhozó megjelent egy kvázi-rendezvényen, az újságok sietve lihegték világgá a hírt. Ma a képviselőnek szociális otthonokban kell letartóztattatnia magát, vagy legalább a frakcióvezetővel veres pecsenyézni, hogy ráterelődjön a figyelem. Az önkormányzat tagja, ha energiáit, szabadidejét felemésztve robotol a közért, azt kapja köszönetképpen: magának kapar. Vad, riasztó fenekedések földje lett a Kárpát-medence.
Tekintélyelvűség?
Rossz helyen keresgélnek a chartát fogalmazók. Azt a demokráciát ugyanis, ami most Magyarországon tombol, éppenséggel nem védeni, hanem korlátozni kellene. A tisztességes munka, a becsületes szó, a humánum és az emberi tartás tekintélye érdekében.
(Hajdú-bihari Napló, 1991)