Heti levél: Tisztelt Nem Belépő Honfitárs!
Ne forgolódjon a megszólítás olvastán, ne keresse a címzettet: Önhöz szól ez a levél. Önhöz, aki nem tagja egyetlen pártnak, politikai szervezetnek sem, aki úgymond a csendes többség sorait erősíti kívülállásával.
Kedves Uram /Asszonyom! Hadd mondjam mindjárt el: engem nem téveszt meg hallgatása. Én ismerem Önt, és tudom, hogy nagyon is határozott véleménye van a világ folyásáról, s arra is egyértelmű választ tud adni, hogy miért tartózkodik a politizálástól. Engedelmével sorba veszem érveit.
Először is, Ön úgy véli, értelmetlen bízni az önálló cselekvés lehetőségében egy olyan országban, amely Európa és Ázsia határán, két világrendszer ütköző zónájában fekszik. Magyarországot geopolitikai helyzete kiszolgáltatja környezete akaratának: minden attól függ, hogy a „nagy testvér" határain belül mi történik, hogy Gorbacsovnak sikerül-e keresztülvinnie az elodázhatatlan reformokat, vagy felülkerekedik a birodalom erőszakos egyben tartásának igénye, s a demokráciát megfojtja a diktatúra. A Nyugat legfeljebb jóindulatú, ám tétlen szemlélője a folyamatnak, irántunk tanúsított figyelmét sem tulajdonságaink méltánylása, hanem jól felfogott érdekek motiválják, technikai-civilizációs lemaradásunk különben is napról napra nő, illúzió tehát bízni az Európához való csatlakozásban.
Nem mondom, hogy minden valóságmagvat nélkülöz vélekedése.
Azt is állítja Ön, kedves Uram /Asszonyom, hogy nem akármilyen rendszert kellene megváltoztatni, itt a kommunisták uralkodtak negyven évig, akik tudvalevőleg fondorlatos praktikákkal ragadták meg a hatalmat, meghurcolták, internálták, legyilkolták, kifosztották a másféléket, félelemben tartották, idegen érdekek szolgálatára kényszerítették a népet, s ma is ott ülnek minden fontos poszton, ujjukat szolgálati fegyverük ravaszán tartják, s csak arra várnak, hogy soraikat újjárendezve adott pillanatban ismét magukhoz ragadják a hatalmat.
Nem állítom, hogy e veszély emlegetése alaptalan aggodalomból táplálkozik.
Kedves Uram /Asszonyom, Ön azt is érvként hozza fel, hogy a politika nem egyéb afféle „úri huncutságnál, amit az egyszerű ember jobb, ha széles ívben elkerül. Az eseményeket lehetetlen követni, képtelenség eligazodni a naponta alakuló és osztódó pártok programjaiban, nyilatkozataiban, ez a szabadság csak káoszhoz vezet, ami megint feléleszti a rendpártiság igényét, most minden eddig mellőzött ember érvényesülni akar, nagy a tülekedés, s az összefogás helyett megint csak a széthúzás érvényesül.
Nem tagadhatom, hogy van igazság ebben a helyzetértékelésben.
Érvként hozza fel Ön azt is, hogy nem kell mindenkinek pártba tömörülni, ez bolsevik tévhit, nyugaton sem százezrek alkotják a pártokat, a lényeg az, hogy a választásokon megfelelő szavazatokat kapjanak, s a polgár erről úgy is dönthet, ha semminek sem tagja. A szellemi függetlenség fenntartásával is lehet valaki szavazóképes, sőt ez feltétele a tárgyilagos véleményalkotásnak.
Elismerem, logikus okfejtés.
Tisztelt Nem Belépő Honfitárs, amint látja, igyekeztem toleránsán számba venni szempontjait, s nem arra akarom rábeszélni Ónt, hogy a demokrácia iránti elkötelezettségét az MDF-be, az SZDSZ-be vagy éppen a Kisgazdapártba való belépéssel fejezze ki. Ez az Ön személyes ügye, s mint említettem, én tisztelem a mások álláspontját, különben nem lehetnék demokrata. Csupán arra szeretném felhívni a figyelmét, hogy miközben mi egymással levelezünk, Magyarországon olyan horderejű történelmi változások mennek végbe, amelyek alapvetően meghatározzák saját magunk, de gyermekeink és unokáink életét is. Magyarország e pár hónap alatt megvalósítani látszik a csodát: a diktatúrából a demokráciába történő békés átmenetet. Van már demokratikus alkotmányunk és jogrendünk, szabad választásokon dönthetünk a választandó útról és a bennünket képviselő személyekről.
Kedves Uram/Asszonyom, mint látta, megértem félelmeit, méltányolom tartózkodását, de cserébe engedje meg, hogy elmondjam azt, amiért e levelet megírtam: ha továbbra is milliók viseltetnek Önhöz hasonló kétségekkel és politikai passzivitással a változások iránt, akkor demokratikus jogrend ide, Európa-vágy oda, ugyanúgy kiszolgáltatják magukat (magunkat) a bázis nélkül valóban ellenőrizhetetlen politikai erők kénye-kedvének, mint ahogy az negyven éven keresztül történt.
Ma az ország sorsa az Ön kezében van, kedves Uram /Asszonyom, erre kívántam nyomatékkal felhívni becses figyelmét.
Maradok tisztelettel.
(ÚTON, 1989)