Minőség, derengve a távolodó időben
Két éve ezen a napon vett búcsút a földi léttől az új, demokratikusan megválasztott magyar kormány első miniszterelnöke. Születésének évét kevesen ismerik, halálának időpontja sokak számára történelmi dátum.
Antall József valójában nem született, hanem a magyar történelem egy adott időpontjában: lett. A kelet-európai földcsuszamlás, a diktatórikus rendszer összeomlása tette lehetővé, hogy a rejtőzködő politikai géniusz előlépjen búvóhelyéről. Az akkor még egységes ellenzék soraiban sokan voltak, akik a magyar demokrácia kialakulásának tárgyalásos folyamatában megmutatták tehetségüket – ő azonban politikai érzékenységével, elképzeléseinek kiforrottságával, nézeteinek szilárdságával kortársai fölé emelkedett. Maga volt a megtestesült demokrácia. Ez volt a küldetése – és ez lett a végzete. Az antalli politika magában hordta kudarcának beteljesülését: a demokráciát demokratikus eszközökkel akarta megteremteni egy olyan országban, amelyet az eleve elrendeltség, a külső irányítottság állapota tett mozgásképtelenné évtizedeken keresztül.
Ha valaki, akkor maga Antall látta ezt a legvilágosabban, mégis vállalta a kamikáze szerepet. Ahhoz tartotta magát; hogy az igazi demokrata nem rendbe tenni, hanem helyzetbe hozni akarja országát, hogy az emberek a szabadság önként vállalt keretei között alkotó módon bontakoztathassák ki legjobb képességeiket. Antall létrehozta ezt a helyzetet: függetlenné tette Magyarországot, megteremtette a demokratikus berendezkedés és a piacgazdaság politikai és jogi kereteit, az ország elemelkedésének feltételeit. Csak egyre nem volt képes: az önállóságról leszoktatott, egzisztenciálisan megnyomorított lakosság tömegei helyébe a lehetőségekkel élni képes és akaró öntudatos, felvilágosult, kezdeményező állampolgárokat állítani.
Kevés államférfi akadt a magyar történelemben, akit életében ennyire szándékosan félreértelmeztek volna, akire ennyi sarat, ilyen sok alantas jelzőt dobáltak volna ellenfelei. Tudták: a korábbi rendre és érdekviszonyokra az ő színre lépése jelentette a legnagyobb veszélyt. Tartását, méltóságát konzervatív életidegenségként, szellemének vibrálását úri gőgként, az elkerülhetetlen megszorító gazdasági intézkedéseket szociális érzéketlenségként magyarázták. Antall József, a rendkívüli iróniával és öniróniával megáldott államférfi nem volt hiú ember, de nehezen viselte el a törpék kórusát, a méltánytalanságok nyilait, vergődött az ármánykodások hálójában. Történelmi szükségszerűség volt, hogy teste hamarabb feladja a küzdelmet, mint ahogy politikája vereséget szenvedett?
Ha hiszünk az eleve elrendeltségben, akkor abban is bizonyosaknak kell lennünk, hogy a minőség csak önmagával mérhető, s a távolság növekedésével egyre tisztábban mutatkozik meg az időben.
(Hajdú-bihari Napló, 1995. december 12.)