Osztódás
Dolgos hétvégét zártak a magyar parlamenti pártok: egy kivétellel gyűlésezéssel töltötték a pihenésre szánható időt. A legnagyobb érdeklődés a legnagyobb sajtókampánnyal beharangozott eseményt, az MDF rendkívüli országos gyűlését kísérte.
Megint történt valami Hunniában: az egykori vezető kormánypárt dűlőre vitte belső vitáját, s a döntés - mint elhangzott - nemcsak a párt, hanem az ország sorsának alakulására is hatással lehet.
Korai volna még az ítélkezés, elhamarkodott volna azt állítani, hogy a Lezsák Sándor pártelnök nevével fémjelzett ún. nemzeti radikális vonal győzelme az MDF megszűnését jelenti. Az MDF-ét abban a hármas egységben, amivé a párt Antall József miniszterelnök keze alatt formálódott. Tény viszont, hogy a Szabó Iván frakcióvezető áltat jegyzett ún. nemzeti liberális csoport tagjai nem vállaltak szerepet az új elnökségben, s a kisebbségben maradók külön tanácskozásra gyűltek össze a követendő lépések megbeszélésére. Nem téveszthetjük szem elől azt sem, hogy a múlt héten Budapesten Mádl Ferenc elnökletével megalakult polgári egyesület új párt csíráját hordozza magában, és híresztelések szerint minden ellenzéki párt parlamenti frakciójában ugrásra készen áll hat-nyolc képviselő az új politikai tömörülés zászlóbontására. Mindeközben az FKGP és a KDNP vezetői sem tétlenkedtek, siettek bejelenteni, hogy Lezsák győzelme megnyitotta az utat a szorosabb három- vagy négypárti együttműködés előtt.
Forrong tehát a jobboldal, ám ennek híre feltehetőleg inkább megnyugvással, mint aggodalommal tölti el a kormánykoalíció pártjainak elemzőit. Hiszen meghiúsult a jobbközép erők összefogása, s az MSZP vezette baloldallal legkevesebb két másik politikai csoportosulásnak, a radikális és liberális nemzeti erőknek kell felvenniük a harcot a következő választáson. Ugyanakkor az sem kétséges, az egységesülő MDF egyensúlyt teremthet a radikálisok táborában, s az önállóságának megőrzését hangsúlyozó kereszténydemokratákkal együtt csökkentheti a leendő szövetségben a kisgazdák túlsúlyát. Ezzel párhuzamosan kikristályosodhat a jobbközép másik pólusa, a mérsékelt, ám nemzeti liberális eszméket vallók tábora. Ez a fejlemény alighanem keresztülhúzza azok számítását, akik a Kis János által meghirdetett stratégia értelmében arra számítottak, hogy az SZDSZ időben kiugrik a kormányból, és az egymást felemésztő jobboldali erők helyére benyomulva ezúttal mint igazi jobbközép párt indul versenybe a szavazók kegyeiért.
Az elmúlt hétvégén megtörtént tehát az, ami már régóta érett: elvált egymástól ág és levél. Tisztult a kép, a politikától megcsömörlött állampolgárok világosabban láthatnak. Esély mutatkozik arra, hogy a kampány végén nem ideologikus, hanem pontosan megfogalmazott, valós társadalmi érdekeket kifejező, igazi politikai alternatívát kínáló programok között felelősen választhat az ország lakossága. Ez ugyanis a demokrácia működésének alapfeltétele.
(Hajdú-Bihari Nap, 1996)