Kaput nyitni Európára
Új fejlődési dimenziókat nyithat az EU-csatlakozás Debrecen előtt, de ez kezdeményező magatartást kíván a város részéről - véli Turi Gábor. Az önkormányzat külügyi tanácsnoka szerint a projekt alapú együttműködések révén a hazai elosztástól függetlenül további uniós forrásokhoz lehet jutni.
Turi Gábor szabolcsi születésű, Debrecenben 1970 óta él. Akkor iratkozott be a Kossuth Lajos Tudományegyetemre, ahol történelem-angol szakon végzett. Feleségét is az egyetem falai között ismerte meg, azóta két felnőtt leánygyermekük van. Turi Gábor 20 éven át volt újságíró, dolgozott a Hajdú-Bihari Naplónál, majd 1989-ben három társával alapítója volt az Úton hetilapnak, az első független debreceni újságnak. A rendszerváltásból is kivette a részét: az elsők között lépett be a Magyar Demokrata Fórumba, és ő lett a párt első debreceni vezetője.
- A jogállam kialakulását követően, 1991-ben felhagytam a politikával, és újból az újságírásnak éltem. Egy évvel később azonban felkérést kaptam a Külügyminisztériumtól a londoni nagykövetség kulturális attaséi posztjára; ezt 1995-ig töltöttem be. Ezután visszatértem a Hajdú-Bihari Naplóhoz, majd fél évig főszerkesztője voltam a rövid életű Hajdú-Bihari Napnak. 1998-ban újból diplomáciai szolgálatba léptem, négy évre a washingtoni nagykövetség sajtóattaséja lettem - mondja a képviselő.
Az USA-ban töltött évek megerősítették a dzsessz-zene iránti vonzalmát. Turi Gábornak két könyve jelent meg a dzsesszről, s folyamatosan publikál országos lapokban a témáról. Ettől a tanévtől pedig dzsessztörténeti kurzusokat is tart a Debreceni Egyetemen (az egyiket angolul, az Amerikanisztika Tanszéken).
A kultúrában és a külkapcsolatokban szerzett tapasztalatait 2002 és 2006 között alpolgármesterként hasznosította a város javára. Az újabb ciklusban, 2006-tól - ismét a párt tagjaként - az MDF listájáról került be a képviselő-testületbe, s az megválasztotta Debrecen külügyi tanácsnokának.
- A három MDF-es képviselőnek nincs meghatározó szava az 50 tagú közgyűlésben. Ettől függetlenül igyekszünk felelősen, tárgyszerűen, a város érdekeit szem előtt tartva hozzájárulni a döntésekhez. Együttműködési megállapodást kötöttünk a Fidesszel, ez azonban nem jelenti az önállóságunk feladását, hiszen saját programunk van. A tanácsnoki cím a külkapcsolatok felügyeletére jogosít, nem jár napi munkával, de pályázati ügyekben magam is többször megfordultam Brüsszelben és Strasbourgban - tette hozzá Turi Gábor.
A képviselő úgy látja: az uniós csatlak előnyeinek kiaknázásához szemléletvált. európai horizontú gondolkodásra van szükség Debrecen részéről. Tapasztalatai szerint a nemzetközi aktivitás nagyban elősegíti a városok fejlődését, nem beszélve a kapcsolatok szellemi hozadékáról.
(kenyeres)
(Debrecen, 2007)