"S fog kelni körűled az élet" (A Magyar Kultúra Napján II.)
Debrecen város önkormányzata nevében tisztelettel köszöntöm önöket a Magyar Kultúra Napján. A hagyomány szerint ez alkalommal adtuk át a Debrecen Kultúrájáért Alapítvány alkotói ösztöndíjait, s hamarosan felgördül a függöny itt, a Csokonai Színházban, hogy a határ túloldaláról érkezett nagyváradi társulat előadásával tisztelegjünk a magyar kultúra előtt. Ünnepre gyűltünk össze.
„Törekedj ismeretekre! de ismeretekre, melyek ítélet s ízlés által vezéreltetnek!”
Egy évvel ezelőtt ezen a helyen ezt a Kölcsey-idézetet választottam négyéves önkormányzati ciklusunk kulturális beköszöntőjének mottójaként. Akkor ígéretet tettem arra, hogy e napon minden évben számot adok Önöknek a kultúra debreceni állapotáról. Első jelentésemet engedelmükkel kissé személyes jellegűre hangolom, mert jóllehet saját szerepemet igyekszem szerényen értelmezni, az elmúlt esztendőben érzékelnem kellett a kulturális terület „gazdájával” szemben megnyilatkozó fokozott várakozásokat, amelyek teljesülését sokan az adott tisztség viselőjének felkészültségével, energiáival és akaratérvényesítő képességével hozzák össze-függésbe. Elfogadom, van alapja ennek a megközelítésnek. Ugyanakkor hangsúlyoznom kell: egy város, esetünkben Debrecen vezető testülete nem szólisták kórusa, hanem olyan együttes, amely a választáson előterjesztett, a polgárok többsége által méltányolt és megszavazott programját valósítja meg.
Mégis, ami engem illet, elmondom: 2002. november 4-én négyéves külszolgálatból, a világ vezető hatalmának tekinthető, soknemzetiségű, vegyes kultúrájú, nagy demokratikus hagyományokkal rendelkező Amerikai Egyesült államokból hazatérve kitágult horizonttal, nagy lendülettel, az ott belém ivódott pozitív életszemlélettel, de a magyar – és a debreceni – viszonyokat illetően felfrissítendő ismeretekkel láttam munkához. Azóta eltelt egy esztendő, volt alkalmam szembesülni a magyar valósággal, és némi józansággal kell megállapítanom: a vártnál nehezebbnek bizonyul annak a célorientált, ésszerű problémamegoldásra irányuló, dinamikus magatartásnak a fenntartása és képviselete, ami az óceán túlpartján oly természetesnek tűnt. A jelen Magyarországa politikailag kaotikus, gazdaságilag ingatag, értékrendszerében zavarodott, erkölcsileg irányt vesztett állapotokat mutat. Nem kurzuskényszer, hanem saját tapasztalataim mondatják velem: önmegtartó ösztönünk és kultúránk, nyelvünk ereje adhat bizakodást ahhoz, hogy megbecsült, reményekre jogosító tagként találjuk meg helyünket az európai népek számunkra újra megnyílt közösségében.
Egy éve ezen a napon az alábbi kijelentést fogalmaztam meg beszédemben: „Merjünk nagyot álmodni, hogy többre jussunk annál, amit önmagunkról feltételezünk.” A visszhangokból ítélve ez a gondolkodásbeli dimenzió sokak fantáziáját megmozgatta, míg mások a messziről jött ember képzelgésének tudták be az illusztrálásként felsorolt ötleteket; és akadtak olyanok is, akik cselekvési programként fogták fel az elhangzottakat. Tény, hogy néhány felvetés – mint az Álmok álmodói kiállítás befogadása vagy a határon túli magyar színházak fesztiváljának áttelepítése – a kezdeményezés fázisába is lépett, hogy aztán a környülállások miatt ad acta helyeződjön vagy elnapolódjon; míg mások – önálló koncertiroda, CD-kiadó, fővárosi kulturális képviselet, retrospektív rockfesztivál – megvalósítása továbbra is a terveink között szerepelnek.
Adódik a kérdés: Álmodtunk volna, hogy aztán a valóságra ébredve, megcsúfolva lássuk magunkat? Nem így éltem meg. Ezekkel a javaslatokkal Debrecen a hangját hallatta; kifejezésre juttatta azt, hogy peremszerepéből kilépni, az ország és a nemzet kulturális térképén láthatóbban megjelenni kíván. Törekvéseink mércéje nem egy-egy program megvalósulása vagy éppen kudarca: hanem annak a fejlődési iránynak az érvényre jutása, amely – mint akkor utaltam rá – felszabadítja és működésbe hozza az alkotóenergiákat, ötletgazdagsággal, szakértelemmel, gondoskodó figyelemmel megteremti a virágzó kulturális élet kialakulásának feltételeit. Ha nem távlatos célok vezetik lépéseinket, ha nem becsüljük meg saját értékeinket, felőrölnek bennünket a mindennapok terhei, elapadnak energiáink, kiszikkadnak életnedveink. Ennek kivédéséhez felül kell emelkednünk a vidéki léttudatban gyökerező kishitűségen, az akadályként a körülményekre hivatkozó tehetetlenségérzeten, az egyéni érdekeltségek hálóján, a rosszindulaton – önmagunkon. Hogy ismét Kölcseyt idézzem: „Az erény nyugalmával párosult akarat az, mely szelíd hatalommal munkálva állítja elő a jót, s hárítja el a gonoszat.”
Bizonyos: nehézségeink számosabbak a kelleténél. Leromlott állagú épületekben tevékenykedő közművelődési csoportjaink elhelyezése, megfelelő játszó- és előadóhelyek kialakítása elodázhatatlan feladatként tornyosul előttünk, költségvetésünket megnyomorítják a központi terhelések és elvonások, országos pályázataink jó hányada elutasításra lel „másságunk” miatt, és gondjaink támadtak egyes művészeti intézményeink irányításának színvonalát és stabilitását illetően is. Vannak örökölt, megoldásra váró tennivalóink, és keletkeztek olyan bajaink is, amelyeket a szakmai szempontok fokozottabb érvényesítésével elkerülhettünk volna. Törekszünk úgy eljárni, hogy a jövőben ne ismétlődjenek meg ilyen helyzetek.
Már csak azért is, mert érezzük: megkülönböztetett figyelem övezi munkánkat. Debrecen elmúlt években elindult fejlődése, a belváros kohéziójának visszaállítása, a város arculatának a fővárosétól markánsan különböző kirajzolódása, a magyarság- és nemzettudat megőrzésében vállalt szerepünk olyan erőtérbe helyezett bennünket, amely tétet ad minden lélegzetvételünknek és cselekedetünknek. Demokráciában elfogadandó alaphelyzet, hogy akadnak olyanok, akik másként képzelik el a dolgok alakítását. Ők is városunk lakói. De a választáson kapott felhatalmazás azt mutatja, hogy többen vannak azok, akik pártoló jóindulattal, bíztató várakozással tekintenek a debreceni kísérletre.
Örömmel jelentem, az eltelt évben a kultúra több területén sikerült jelentőset előre lépnünk. Megújítottuk a Bartók Béla Nemzetközi Kórusverseny művészeti tanácsát, elismert vezető karnagy került a Kodály Kórus élére, új szemléletmód jegyében terveztük meg a jazznapokat, rendkívüli siker fogadta az első debreceni költészeti fesztivált, az alkotók középpontba helyezésével módosult profillal rendeztük meg az irodalmi napokat, önálló arcélt igyekeztünk adni a tavaszi és az őszi fesztiválnak. Tágasabb helyre költözött, korszerűbb körülmények közé került a városi könyvtár központja. De nemcsak házon belül iparkodtunk rendezni sorainkat: aktív külpolitikánk részeként 2003-ban Debrecen volt a vendége a Művészetek Völgye fesztiválnak, elsőként mutatkozhattunk be a Nemzeti Színház „Megyejárás” programjában, és kulturális küldöttség jelenlétével pecsételtük meg a Szentpétervárral kötött testvérvárosi kapcsolatot. Ahogy a visszhangokból kivesszük: valami meg-mozdult a városban.
Mozdult, mert kívántuk a változást. Az év legnagyobb horderejű szervezeti átalakulása a Debreceni Kulturális és Fesztivál-központ Kft. megszüntetése, és az annak utódjaként létrehozott, az új rendezvénycsarnok működtetését is magába foglaló Főnix Rendezvényszervező Kht. megszületése volt. Bonyolult műtéten vagyunk túl. A Főnix csarnok felépültével az ország második legnagyobb sport- és rendezvénytermével gazdagodott Debrecen. Kihasználása és gazdaságos működtetése több év kemény, professzionális munkájával érhető el, ami hivatásának magaslatán álló, elkötelezett irányító csapat jelenlétét feltételezi. Úgy érzem, jó úton járunk, hogy ezt a célt elérjük.
Törekvéseink új eleme annak a koncepciónak az érvényre jutása, amely az adott területek szakembereiből álló kuratóriumok segítségét veszi igénybe nagyrendezvényeink műsorának össze-állításához. Az életre hívott és tovább fejlesztendő rendszer nemcsak a programok szakmai hátterét biztosítja, hanem szélesebb társadalmi háttérre alapozza a kulturális tervezés folyamatát. A szakemberek kiválasztásában az értékszempontokat, a sokszínűséget és a kiegyensúlyozottság tartjuk szem előtt. Igyekszünk kitárni a város kapuit, hogy a világból és az országból minél több érdemleges produkció, a szellemi szféra sok szelete jelenjen meg Debrecenben. És fordítva: szeretnénk, ha kulturális értékeink az ország és a világ sok helyére vinnék el városunk jó hírét. Erre mutatkozik fogadókészség. Itt jelentem be azt, hogy kezdeményezésünkre a párizsi magyar intézet 2004. május-június fordulóján Debrecen-hetet rendez a francia fővárosban; és a sor folytatódhat.
Mindnyájunkat foglalkoztat a kérdés: lehet-e Debrecent emberi léptékű, mozgásban lévő, szellemi és anyagi javaival okosan sáfárkodó, polgárainak otthonos közérzetet nyújtó, vonzó lakó-helyként tételezni. Mi úgy hisszük: igen. A közelgő európai uniós tagsággal új szakasz kezdődik az ország életében. Szabad legyen ezt a magunk szempontjából értelmezni. A regionalitás elve az eddiginél jóval nagyobb mozgásteret nyit meg a vidék, a városok fejlődése, együttműködése, kapcsolatteremtési szándékai előtt. Önállóságunk nem a központi kormányzat által biztosított kegyelmi állapot, hanem alanyi jogon élvezett, saját kezdeményező-készségünkön múló lehetőség lesz. Ha arra a szellemi kapacitásra gondolunk, amelyet Debrecen az egyetem és az itt található szürkeállomány révén magáénak mondhat, bizakodással tekinthetünk a következő évek elé. Hihetünk abban: eljön az idő, amikor egyes területeken nem a főváros, hanem akár Debrecen lehet a viszonyítási pont – mint volt a 70-es, 80-as években a kaposvári színház. Ehhez azonban az kell, hogy tág kereteket biztosítsunk az alkotószellem kibontakozásának, a kreativitásnak, a tehetség önmegvalósító akaratának.
A Magyar Kultúra Napján ígérhetem Önöknek: erre törekszünk. A múlt hasznosítható üzenetei között ezt találhatjuk meg Kölcsey Ferenc intésében is, amit végezetül, de nem utolsó sorban, nyomatékkal ajánlok szíves figyelmükbe:
„Szállj versenyre magyar; s fog kelni körűled az élet.”
(Ünnepi beszéd a Magyar Kultúra Napján. Csokonai Színház, 2004. január 22.)