Londoni levél
Magyar Intézetet Londonnak
Turi Gábor kulturális tanácsossal beszélgetünk a londoni nagykövetségen. Külszolgálati múlt nélkül, májusban nevezték ki, ezelőtt Debrecenben volt, elsősorban színházzal és zenével foglalkozó kulturális újságíró-szerkesztő. Már beilleszkedett új munkakörébe és egyre több a feladata, hiszen megszűnt a régi bizalmatlanság a magyar diplomáciával szemben – érdeklődő angolok és itt élő magyarok egyaránt fordulnak ügyeikkel a londoni nagykövetséghez.
Rendezvény a nagykövetségen
– Úgy is mondhatnánk, hogy most bizalmi légkörben lehet dolgozni, és az angol diplomácia érdeklődése szintén növekedett Magyarország iránt, részben talán azért, mert stabilitásukat vizsgálják, közel egy veszélyes tűzfészekhez, másrészt azért, mert kíváncsiak ránk, tekintettel az Európai Közösség bővülésére. S a fokozott érdeklődés kétirányú – Magyarországra nem mondhatnánk, hogy német orientációjú maradt. Ebben az új légkörben nagy feladat hárul a kulturális kapcsolatok ápolóira is, de a munkát csak úgy lehetne maradéktalanul elvégezni, ha Londonban Magyar Intézetet nyithatnánk.
- Igen, ezt magam is évek óta szorgalmazom újságcikkeimben és különböző fórumokon. Antalpéter Tibor nagykövet úr szerint megindult az épület keresése. Ön hogy képzelné el a londoni Magyar Intézetet?
– Ha az a kérdés, hogy művelődési ház legyen vagy Collegium Hungaricum, információs központ vagy afféle magyar központ étteremmel, bolttal, idegenforgalmi irodával, minden változat szóba jöhet, de el kell dönteni, merre tolódjék a súlypont. Feladat az információigény kielégítése, üzleti és társadalmi viszonylatban is, de emellett rendkívül fontos a magyar művészetek bemutatása. Ha jó művészeti eseményeket szervezünk, másodlagossá válik, hogy az érdeklődőt esetleg csak a magyarság iránti szimpátiája vonzza.
- Valóban megtörtént az első lépés egy ilyen intézmény megvalósítása felé?
– A téma napirenden van. Márciusban egyezmény született kulturális központok kölcsönös létesítéséről. Az angolok Benczúr utcai palotája már aktív, jó olvasóterme van, nyelvtanítással is foglalkoznak. Sajnos, nem sikerült cserealapon Londonban épületet szereznünk, a magyar illetékeseknek így önállóan kell megteremteniük a lehetőségeket, vásárlás vagy bérlés útján. A londoni nagykövetség előterjesztést készített erről a Külügyminisztérium és a Művelődésügyi Minisztérium számára. Most kormányzati döntésre van szükség, hogy az összeget megszavazzák. Az a kérdés, hogy a gazdasági helyzet kényszerítő ereje mennyire befolyásolja a hosszú távú stratégiai érdekeket. Magyarország Londonban fontos hídfőállást létesíthetne, és demonstrálhatná, hogy olyan kelet-közép-európai nemzet, amelyik lép.
- Addig is folyik persze a munka, hiszen úgy látom, egyhamar sajnos nem valósul meg ez az izgalmas terv.
– Folyik bizony. Itt vannak például az ösztöndíj-programok. Az angol kormány a rendszerváltás óta igencsak nekilendült. Az angol nyelvtanítást különös igyekezettel segíti. A program keretében további lektorokat küldenek egyetemeinkre, főiskoláinkra, és önkéntesek küldését is megszervezik. Évente negyven magyarországi angolnyelvtanárt fogadnak itteni továbbképzésre. És ez csak az egyik program több közül. Százak utaznak Anglia és Magyarország között a Know-How Fund, a Tempus- és a Széchenyi-ösztöndíj, a mögöttük álló brit külügyminisztérium, a British Council vagy a Shell Olajvállalat jóvoltából. Magánalapítványok szintén segítik a magyarok tanulmányútjait, így Soros György vagy a londoni Unger Ödön, aki muzeológusok, festőművészek továbbképzéséhez ad pénzt.
- A magyar kultúra nagyszabású ünnepe volt 1980-ban a Barbican Központban rendezett többhetes fesztivál, öt nagyzenekar, rengeteg szólista fellépésével, kiállításokkal. Ilyen esemény tíz évenként, ha akad. De az élénkülő kulturális kapcsolatoknak ennél kisebb eseményei bizonyára napjainkban is vannak.
– Szerencsére sűrűn. Szabó István és Gyarmathy Lívia egy-egy filmje volt itt a londoni filmfesztiválon. Makovecz Imre építészeti terveiből, makettjeiből tizenegy helyen látható a vándorkiállítás, amely jelenleg Skóciából tart London felé. A Fiatal Művészek Stúdiója Liverpoolban szerepelt. Az Országos Fotó Biennálé anyagából rendeztek bemutatót, és szép sikere volt az edinburghi fesztivál alkalmából odaküldött magyar ötvösművészeti kiállításnak. Turnézott Angliában az MRTV Zenekara, koncertezett a Fesztiválzenekar, hangversenyt adott Kocsis Zoltán, Ránki Dezső és az orgonista Ella István. A llangolleni versenyen első díjat nyert a Tabán Férfikar, és magánkezdeményezésből járt itt egy debreceni kórus. Ahol sajnos sokkal kevesebbet tudunk felmutatni, az az irodalom. Csak azt említhetem, hogy megjelent angolul Esterházy Péter könyve, „A szív segédigéi” és egy drámaválogatás.
A kultúra persze nem csak a művészettel azonos. Az szintén figyelemre méltó, ha például a Magyar Könyvtárosok Egyesületétől érkeznek szakértők az angol informatikai rendszer tanulmányozására. Továbbá ne feledjük, hogy az itteni magyarság igényeit is ki kellene elégítenünk, hiszen húszezer magyar él a szigetországban. Két egyetemen tanítanak magyart: Londonban és Cambridge-ben, az ősi egyetemi városba épp most kértek lektort. Immár fokozottabban érezzük annak igényét is, hogy a kisvárosnyi létszámú, Londonban élő magyarnak színvonalas esteket szervezzünk. Most fedeztem fel, hogy a nagykövetségen porosodik egy vetítőgép és egy vászon, így rendszeres filmelőadásokat tarthatnánk. De az épület inkább reprezentációs célokat szolgál, befogadóképessége sem nagy, tehát valóban csak egy londoni Magyar Intézet létrehozása hozná meg a fellendülést.
Sárközi Mátyás
(Magyar Hírlap, 1992)