“Magyar gondolatok”, avagy a vélemény szabadsága
Kelletlen hozzászólás egy vádirat állításaihoz
Rosszkedvűen fogok e hozzászólás megírásához, mert tisztelem a szó és a sajtó szabadságát, s mások véleményét igyekszem a gondolatok minősége, nem pedig ideológiai premisszák alapján megítélni. Tudatában vagyok annak is, hogy semmiféle utólagos válasz, cáfolat nem képes hatástalanítani az elsőként megfogalmazott állításokat. Az Amerikai Magyar Népszava/Szabadság október 5-iki számában azonban olyan, véleményként megfogalmazott kinyilatkoztatásokat olvashattunk, amelyek magyar állampolgárként és a washingtoni nagykövetség diplomatájaként aggodalommal töltenek el.
“Magyar gondolatok szeptember 11-e után” című cikkében Koncz Lajos az Egyesült Államokat ért megrendítő és félelmet keltő terrortámadás magyarországi fogadtatását elemzi. Azt írja: “A NATO-tag kormány pedig úgy viselkedik, mintha közelebb állna a a tálibhoz vagy a fatahhoz, mint ahhoz az Európához, amihez – talán csak üzleti érdekből? – csatlakozni szeretne. Hiszen mire Magyarország elér a jövő évi választásokhoz, zsidó- és cigánygyűlölete, esztelen Amerika-ellenessége, parlamentarizmusának gyöngéi, szükséges törvények hiánya könnyen megakadályozhatja a – már biztosra vett – EU-csatlakozást. Az pedig egy újabb Trianont jelentene.”
Nehéz kődarabokként aláhulló szavak, kíméletlen ítélet arról az országról, amely az elnyomó központosított rendszert lerázva tíz év alatt szilárd demokráciát, piacgazdaságot teremtve a nyugati félteke országainak védettséget nyújtó katonai szervezet tagja, a kontinens legfejlettebb országait tömörítő Európai Unió vezető tagjelöltje lett.
Naponta tíz amerikai napilap vonatkozó cikkeit szemlézve külszolgálatom három éve alatt nem találkoztam ilyen sötét Magyarország-képpel. Akadtak egy-egy témával kapcsolatban kritikus hangot okkal, ok nélkül megütő írások, de ennyire átfogóan elmarasztaló értékelés nem látott napvilágot az amerikai médiában. Különösen nem az amerikai magyarság körében 1990. előtti tevékenységével elismerést kiváltó szerző tollából.
Hivatásom kötelességszerűen azt kivánná, hogy elővezessem a bevetésre kiképzett ellenérveket, a megalapozatlan vádakat cáfoló állításokat – ám a cikk minősítései olyan távolságra vannak az általam ismert tényektől, hogy hiábavalónak és méltatlannak vélem a kiigazításukra irányuló erőfeszítést. A Koncz Lajosban élő Magyarországot és az általam képviselt országot nemcsak az ócean, hanem bolygók választják el egymástól, s az adott körülmények között reménytelennek tűnik a távolság lekűzdése.
Mindannyian tisztában vagyunk azzal, hogy az amerikai demokrácia alappillére a “First Amendment”, amely szinte korlátlan szabadságot biztosít a nézetek kifejtésének. Egy megszorítással: ha a ténybeli közlések kiállják a valóság próbáját. Ez az alapvető szempont a magánvéleményét kifejtő szerzővel szemben az annak nyilvánosságot biztosító szerkesztő, szerkesztőség felelősségét állítja előtérbe.
Nézzük hát az ominózus tényeket. Magyarország elnöke, miniszterelnöke és külügyminisztere szeptember 11-én a terrortámadást követő órákban nyilatkozatban ítélte el a merényletet, és kifejezésre juttatta együttérzését is. Erről az Amerikai Magyar Népszava/Szabadság beszámolt. Hogy nagyobb súlyt adjon az állásfoglalásnak, a kormány szeptember 18-án a parlament elé terjesztette azt a határozati javaslatot, amely a terrortámadással kapcsolatos magyar álláspontot összegzi. A szöveg többek között ezeket tartalmazta: “A Magyar Köztársaság Kormánya az Amerikai Egyesült Államokat 2001. szeptember 11-én ért terrortámadást gyáva gaztettnek, az egész szabad világ ellen elkövetett bűnnek tekinti... Ezt semmilyen politikai, vallási, vagy egyéb meggyőződés nem igazolhatja… A Magyar Köztársaság Kormányának szilárd meggyőződése szerint a barbár és könyörtelen cselekedet elkövetőit fel kell kutatni, hogy tettükért viseljék a következményeket. Ehhez szükséges minden olyan ország támogatása, amely elítéli a terrorizmust és eltökélt arra, hogy valamennyi rendelkezésére álló eszközzel küzdjön ellene. A Magyar Köztársaság Kormánya szolidaritását, feltétel nélküli támogatását és széles körű együttműködési készségét nyilvánítja ki az Amerikai Egyesült Államok és az amerikai nép iránt… A Magyar Köztársaság Kormánya megerősíti a Magyar Köztársaságnak, mint az Észak-atlanti Szerződés Szervezete tagjának a szövetségese melletti, feltételek nélküli kiállását. E súlyos megpróbáltatások közepette, a Szövetség biztonságának oszthatatlansága elvét vallva, teljes méretékben támogatja a NATO egységes fellépését a megtámadott szövetséges védelmében. Ennek szellemében az Amerikai Egyesült Államok ellen elkövetett támadást a Szövetség valamennyi tagja ellen elkövetett támadásnak tekinti és készen áll arra, hogy a Washingtoni Szerződés 5. cikkelyében foglaltaknak megfelelően segítséget nyújtson az Egyesült Államok kormányzatának… A Magyar Köztársaság Kormánya mélységesen és leghatározottabban elítél minden olyan megnyilatkozást, amely az ártatlan áldozatok életét kioltó, emberiség ellenes, esztelen terrortámadás egyértelmű megbélyegzése helyett indokot próbál keresni erre a barbár cselekedetre. A Magyar Köztársaság Kormánya az ilyen megnyilatkozásokat ellentétesnek tartja a Magyarország által vállalt és követett politikai értékrenddel, szövetségesi kötelezettségeivel, valamint az egész emberiség legalapvetőbb eszméivel. A Magyar Köztársaság Kormánya méltatlannak tartja és elutasítja mindazokat a próbálkozásokat, amelyek az egész emberiséget megrázó terrorcselekménynek és az áldozatok tragédiájának bármilyen pártpolitikai célra történő felhasználására irányulnak."
Azért volt szükséges hosszan idézni a nyilatkozatból, hogy azzal az Amerikai Magyar Népszava/Szabadság olvasói legalább utólag megismerkedhessenek.
A parlament szeptember 25-én megvitatta, és apróbb módosításokkal megszavazta a kormány határozati javaslatát. Erről és a kormány lépéseiről nagykövetségünk folyamatosan, szeptember 27-én külön közleményben tájékoztatta az amerikai politikai élet szereplőit, intézményeit, a média szervezeteit, így ennek a lapnak a szerkesztőségét is. Az október 5-iki keltezésű számban sem közleményünk, sem az egyébként forrásmegjelölés nélkül rendszeresen idézett Magyar Távirati Iroda tudósítása nem volt olvasható.
Közölte viszont a lap Koncz Lajos írását, amely azt állította, hogy “a kormány hallgat”.
Aki az elmúlt időszakot nem csak írással, hanem olvasással is töltötte, az a híradásokból pontos képet kaphatott a magyar kormánynak a a történelmi helyzetben tanusított magatartásáról, terrorizmussal és a szövetségi tagsággal kapcsolatos álláspontjáról. A tájékozódás azt is elősegíti, hogy az olvasó képes legyen különbséget tenni lényeges és lényegtelen, nevezetesen a demokratikusan megválasztott kormány tettei, illetve egy kis ellenzéki párt megnyilatkozásai között.
Az elmúlt hetek megmutatták, hogy az amerikai Kongresszus rendkívóli helyzetben, az ország érdekeit szem előtt tartva képes felülemelkedni a megosztó pártérdekeken. Rendkívül sajnálatos, hogy az Amerikai Magyar Népszava/Szabadság nem követte a felemelő példát, és ezekben a kritikus napokban a "Fist Amandment" szellemétől idegen szelektív tájékoztatás félrevezető gyakorlatát alkalmazta.
(Amerikai Magyar Népszava/Szabadság, 2001)