Lépésváltás Debrecen zenei és színházi életében
A megújulás szerkezetátalakítási terve
Debrecen Magyarország második városa, gazdag kulturális élettel, kiterjedt intézményhálózattal. Magyarországon egyedülálló, és Európában is kivételesnek tekinthető, hogy ilyen méretű város hivatásos színháza(ka)t, filharmonikus zenekart és kórust tartson fenn. Ezek a művészeti műhelyek Debrecen kulturális életében meghatározó szerepet töltenek be, tevékenységük jelentős kiadással járó feltételeit döntő mértékben az önkormányzat költségvetése biztosítja.
Az állami támogatás csökkenése, a kulturális szektorral szemben jelentkező új igények és a kialakuló versenyhelyzet szükségessé teszik intézményeink működésének felülvizsgálatát, a hatékonyság, a minőség és a forgalmazhatóság szempontjainak fokozottabb érvényesítését. Ez olyan szervezeti és szerkezeti modellváltozást feltételez, amely biztosítja a műhelyek összehangoltabb, tervszerűbb és piacérzékenyebb működésének feltételeit.
A tervezett átalakítás a Debreceni Kodály Kórust, a Debreceni Filharmonikus Zenekart és a Debreceni Csokonai Színházat érinti. Tengelyében az intézmények jelenlegi vezetési gyakorlatának módosítása, az egységvezető művészek jog- és hatáskörének növelése áll. Az átszervezés első lépcsője a zenekar és a kórus összevonása közös igazgatás és művészeti vezetés alá, „Debreceni Filharmonikus Zenekar és Debreceni Kodály Kórus” elnevezéssel. Az új intézmény a két együttes sajátos művészi profiljának és irányvonalának megőrzésével az eddiginél hatékonyabban gazdálkodhat az emberi és anyagi erőforrásokkal, tervezheti művészi programját és szervezheti a produkciók forgalmazását. Zenei vezetője a zeneigazgató, aki a zenekar és a kórus első karmestereivel együtt kidolgozza és megvalósítja az évadra vonatkozó művészi elképzeléseket. Az ügyvezetőként tevékenykedő igazgató feladata a művészi célok megvalósulását elősegítő gazdasági, adminisztratív és jogi feltételek biztosítása.
A Debreceni Filharmonikus Zenekar az alapító okiratában foglaltaknak megfelelően a továbbiakban is szolgálatban látja el a Csokonai Színház zenés darabjainak kíséretét. Az együttműködést az utóbbi években eltérő érdekek, egyeztetési nehézségek kísérték, amelyek esetenként a műsorterv felborulásával fenyegettek. A két intézmény zökkenőmentes kapcsolatának helyreállítása érdekében szükségessé vált a zenekar és a színház zenei irányításának egységesítése közös zeneigazgatóság alatt. Ezt a feladatot a „Debreceni Filharmonikus Zenekar és Debreceni Kodály Kórus” mindenkori zeneigazgatója látja el, aki egy személyben az összevont zenei intézmény és a színház zenés tagozatának zeneigazgatója (vezetője) is. A nagylélegzetű produkciókban a Kodály Kórus és a Csokonai Színház énekkara állandó jelleggel kölcsönösen kisegíthetik egymást.
Mindezek a változások maguk után vonják a Csokonai Színház szervezeti és működési szabályzatának módosulását is. A prózai és a zenés tagozat a jövőben arányosan meghatározott, markánsan elkülönülő költségvetésből gazdálkodó, nagyobb önállósággal bíró egységgé válik, amelyeket megnövelt hatáskörű művészeti vezetők irányítanak. A színház ügyvezetőként tevékenykedő igazgatójának feladata – hasonlón az összevont zenei intézmény vezetőjéhez – a két művészeti vezető által kimunkált elképzelések megvalósulásának elősegítése. Az igazgatónak pályázatában meg kell neveznie a tagozatvezetőket – értelemszerűen a prózai tagozat vezetőjét, mert a zenés tagozat vezetője a kiírás szerint a két zenei intézmény közös zeneigazgatója.
Mivel Debrecen városa új színház építését tervezi, középtávon lehetővé válik a két tagozat technikai elkülönülése. A Csokonai Színház jelenlegi épülete marad az operát, operettet, musicalt és a balettet magába foglaló zenés tagozat otthona, ahol esetenként nagyszínpadot igénylő prózai előadások is színre kerülhetnek. (A balett-társulat Debreceni Balett néven továbbra is jelentkezik önálló estekkel.) Az operatagozat újjáépítése, a zenés, látványos, minőségileg magas színvonalú előadások révén ez a játszóhely a város és a régió közönségének fokozott érdeklődésére tarthat igényt.
A nagyteremmel és stúdióval ellátott új színházba idővel átköltöző prózai tagozatnak önálló színházi látásmóddal és társulatépítő képességgel bíró művészeti vezető (főrendező) irányításával a város értelmisége és egyetemista közönsége számára is vonzó, a színházi formanyelv megújítását célzó, szakmailag kiemelkedő előadásokat létrehozó művész-színházzá, az ország jelentős színházi műhelyévé kell válnia.
Az igazgatói pályázatokkal kapcsolatos döntéseket szakmai kuratóriumok ajánlásai alapján a város közgyűlése hozza meg.
A zenei és színházi élet megújítására vonatkozó tervektől azt várjuk, hogy olyan színvonalas, pezsgő zenei és színházi élet alakul ki városunkban, amely növeli súlyát a régióban, erősíti kulturális szerepét az országban, és azonosítható ponttá teszi Debrecent Európa kulturális térképén.
(Debrecen, 2005. június 7.)