"Északi" lemez (Debreceni MÁV Filharmonikus Zenekar)
Minden zenekar életében – különösen, ha vidéki együttesről van szó – kiemelkedő esemény, ha hanglemezt készítenek vele. A Debreceni MÁV Filharmonikusok Zenekara több évtizedes pályafutása során ez év őszén jutott el ahhoz a lehetőséghez, hogy önálló nagylemeze jelenjen meg.
Talán korábban is sor kerülhetett volna már erre, de mint ismeretes, sok együttes van Magyarországon, néhány pedig – megérdemelten – bérletet kapott a hanglemezgyárba, s helyükre nehéz bekerülni.
A Magyar Hanglemezgyártó Vállalat műsorpolitikájának kívánalmai szerint „északi” lemezt készítettek a debreceni együttessel. Jan Sibelius finn zeneszerző három alkotása (a Finlandia, a Karélia és A tounelai hattyú) mellett a norvég Edward Grieg Peer Gynt szvitjének első változata került a korongra. Az utóbbi években érezhetően megnőtt az érdeklődés az északi szerzők iránt, de Sibelius művei közül eleddig kevés volt elérhető magyar lemezen. Joggal mondhatjuk, hogy a Debreceni MÁV Filharmonikusok felvétele hiányt pótol.
A lemez nyitó darabja a Finlandia, amely Sibelius talán leghíresebb műve. A zenekar plasztikusan érzékelteti a mű drámai mondanivalójának és lírai érzéseinek együttesét. A háromtételes Karélia a zenekar valamennyi szólamának lehetőséget ad a bemutatkozásra. Az arányok kiegyenlítettek, a fúvósok kellő dinamikával szólnak, a vonósok fátyolos északi hangfüggönyöket szőnek. A második oldal felfedezése A tuonelai hattyú, Meszlényi László m. v. angolkürt-szólójával. Gyönyörű, lírai alkotás. A Peer Gynt biztos sikerdarab, a zenekar ismét teljes apparátusával vonul fel, és árnyaltan közvetíti a szerző szándékait.
Sibelius és Grieg művei nem állnak messze attól a romantikus világtól, amelyben a MÁV Filharmonikusok Zenekara a legotthonosabban mozog. Affinitásuk az előadott művek iránt nyilvánvaló, s ha ezzel frontáttörésre nem számíthatnak is a magyar zenei életben, mindenképpen tisztességes, sikerült bemutatkozásként könyvelhetjük el az első lemezt. Szívesen olvastunk volna ugyanakkor kissé bővebb ismertetést a zenekarról és karmesteréről, s egy tévedést itt kell kijavítanunk: a MÁV Filharmonikusok, bár sokfelé jártak már, de Ausztráliában még nem. A szerény, de ízléses borító egyébként Bánó Endre; munkája; a felvétel zenei rendezője Hézser Zoltán volt.
(Hajdú-bihari Napló, 1979)