Karácsonyi muzsika
Hanglemezfigyelőnk szokásos ismertető-kritikai formáját oldva olyan újdonságokra kívánjuk felhívni olvasóink figyelmét, amelyek szép ajándékként a feldíszített fa alá kívánkoznak.
Néhány évvel ezelőtt még nem mondhattuk, hogy túlságosan el lettünk volna kényeztetve az év végi ünnephez kapcsolódó hanglemezekkel, de az utóbbi időben fordult a kocka, különböző műfajokban több kiadvány is megjelent, úgyhogy az idén már igen bőséges a választék karácsonyi lemezekben.
Az újdonságlista élére igazi slágerként Johann Sebastian Bach Karácsonyi oratóriumának licencfelvétele kívánkozik. A háromszáz éve született nagy német szerző lipcsei korszakának terméke ez a csodálatos remekmű. Az elnevezés magától Bachtól származik, de némileg félrevezető, ugyanis a mű nem más, mint hat, önmagában is teljes kantáta együttese, amiket a közös téma, a Máté és Lukács evangéliuma nyomán élőbeszéddel tolmácsolt karácsonyi történetek kötnek össze. Az egyes részek szerkesztésmódját a hangszeres és énekes szakaszok váltott, illetve együttes megszólalása határozza meg, többnyire koncertáló formában. A Karácsonyi oratórium így, összefüggő elődadásban a komponista életében nem hangzott fel, s hogy mégis egységes egésznek érezzük, abban bizonyára jelentős része van a nagyszerű felvételnek. A Polydor 1965-ös változata ugyanis egyike a hangrögzítés legkitűnőbb kísérleteinek. Az énekesek között csupa világsztár található (Fritz Wunderlich, Gundula Janowitz, Christa Ludwig, Franz Crass); a müncheni Bach Kórust és Bach Zenekart a jeles Karl Richter vezényli.Beethovennek a televízióból untig ismert IX. szimfóniája helyett most egy más, az alkalomhoz szépen illeszkedő alkotás teheti meghittebbé az otthonokban az ajándékozás bensőséges perceit.
A gyerekekre is gondolva ejtsünk néhány szót egy másik újdonságról, amely a Betlehemi királyok címet viseli. A tavaly bemutatott, most 26-án újból műsorra kerülő A téli csillag meséje című tévéfilm zenéjét adta ki a Hungaroton önálló hanglemezként. Magyar és külföldi költők (Weöres Sándor, József Attila, Nagy László, Borisz Paszternák, Heinrich Heine) karácsonyi tárgyú versei szólalnak meg színészek tolmácsolásában, illetve megzenésítve a Kormorán együttes feldolgozásában. Az biztos, hogy eredetiségben, hatásában ez az anyag nem múlja felül Eperjes Károly-Szörényi Levente-Sebestyén Márta tavaly karácsonyra megjelent Jeles napok elnevezésű egyedülálló szintézisét (amit a szerzőhármas újabb, Szerelmeslemez című vállalkozása sem tud megközelíteni), s pici műviesség érződik az áhítat előidézésében, de a gyönyörű versek, a kellemes muzsika és a diszkrét megszólaltatás okán segíthet ráhangolni a gyerekeket az ünnep hangulatára.
S ha már a gyerekeknél tartunk, tegyünk említési egy dupla albumról, amely a budapesti kulturális fórum tiszteletére került forgalomba. Az Európai népek gyermekdalai címet viselő összeállítás huszonhat ország negyvenhárom nemzetiségének dalait kötögette csokrokba. a Magyar Rádió és Televízió Gyermekkórusának előadásában. A kiadó „tágabb hazánk”, Európa szellemi egységét kívánta benne felmutatni, s ezt agondolati egységet szolgálja az egységes hangzáskép is Balázs Árpád, Loránd István, Madarász Iván és Sebestyén András hangszereléseivel. Nem kétséges, hogy a nagyszabású vállalkozás rendhagyó, s méreteivel lenyűgöző. A gyermek- kórus Csányi László irányításával most is szépen énekel, de az egységes gondolat kissé uniformizálta a különböző népek zenéit, nem beszélve arról, hogy egyetlen kórus képtelen negyvenhárom nyelv eredeti kiejtését egyforma hűséggel visszaadni.
Karácsony s év vége alkalmából ezúttal csak három lemezről szóltunk kissé részletesebben, nem utolsósorban azért fogva rövidebbre az ismertetést, hogy maradjon hely a rendkívül széles újdonságkínálat további darabjainak legalább a felsorolására. Így kívánkozik mindjárt Bach Karácsonyi oratóriumának említése melléHändelMessiás című oratóriumának licencátvétele, A Betlehemi királyok társaságában népszerű karácsonyi dallamok feldolgozása Szép karácsonyéj címmel. Bizonyára népszerű lesz a Budapesti Fesztiválzenekar új lemeze, amelyen Brahms Magyar táncait szólaltatják meg; a Vízkereszt című, magyar gregorián-énekeket tartalmazó összeállítás, valamint Benkő Dániel két gitárlemeze Romantikus gitármuzsika, illetve Ave Maria címmel.
Gyermekeknek készült Álmodik az állatkert című film hangfelvétele és Márkus László új lemeze, amelyen Bakó Ágnes verseit mondja. A dzsesszkedvelők örömüket lelhetik Binder Károly lírai fogantatású új felvételeiben (In illotempore), Kovács Andor lemezében, a pop és a rock hívei pedig egy egész sereg újdonság közül választhatnak (Bródy János, Koncz Zsuzsa, Kern András, Révész Sándor, Zorán, Jótékonysági koncert, Első emelet, P. Box, Senator). Várható, hogy karácsony környékén új importszállítmány is gazdagítja a készletet.
(Hajdú-bihari Napló, 1985)