Tízéves az Unió Mozgásszín
Ami az ember életében epizód csupán, az amatőr színpadok esetében emlékezésre késztető, jelentős időszak. Tíz évvel ezelőtt, 1974-ben alakult meg Debrecenben az Unió Mozgásszín, s az eltelt évtized hordalékai valóban összegzésre, számvetésre, sőt ünneplésre adnak alkalmat.
Az olyan amatőr csoport, amely ennyi ideig talpon képes maradni, átlagon felüli belső értékeiket mondhat magáénak: erős csoporttudatot, a részvétel értelmébe vetett hitet és eredményekkel igazolt sikereket. Tíz év alatt bizonyára sokféle periódust megélt az Unió, de az összetartó erők valamelyike minden szakaszában kíséretéül maradt, hogy elérkezhetett a jubileumi előadáshoz.
Az együttes létrehozója, művészeti vezetője, indukátora – Tóth Dénes kollégánk – elsősorban munkásfiatalokat igyekezett megnyerni a színjátszás ügyének, de természetesen más társadalmi rétegek képviselői is megtalálhatók a csoportban. Ebből is következik, hogy az Unió nemcsak előadások sorozatgyártására berendezkedett társulás, hanem, s talán ez a lényegesebb, szellemi műhely, a világgal és egymással ismerkedő fiatalok baráti közössége. Csapat, amely a szükségszerű fluktuáció ellenére is megőrizte belső magját, közös gondolati nevezőjét.
Hosszú utat tett meg az Unió, míg kialakította a csak rá jellemző stílust és játékformákat. Az irány az irodalmi színpadi összeállításoktól fokozatosan vezetett a tánc, a balett, a pantomim elemeit felhasználó, szintetizáló mozgásszín megteremtéséhez, amelyhez szellemi ösztönzést a századelő magyar munkás avantgárdjának két vezető személyisége, Palasovszky Ödön és Madzsar Alice munkássága adott a csoportnak. Ezt a nyomot követve érkezett el az Unió eddigi pályafutásának csúcsához, az 1983-as országos pantomimfesztivál vándorserlegének elnyeréséhez.
Tóth Dénes nemcsak irányítója, de hű statisztikusa is az Unió minden megmozdulásának. A jubileumra készült összegző kimutatásából kitűnik, hogy a tíz év alatt 555 előadást tartottak csaknem százezer néző előtt. Összesen 76 településen fordult meg a csoport. Igen magas ez a szám: bizonyítja, hogy van igény az amatőr társulatok szereplésére, s noha színházpótló funkciójuk módosult az évek során, jó szervezéssel ma is fehér foltokra juttathatják el a színjátszás varázsát.
Repertoárját, fellépéseinek helyszínét tudatosan választja meg az Unió, azzal a jogos igénnyel, hogy arra érdemes produkcióit minél nagyobb számú közönséggel ismertesse meg. Rodiniána és Tavasz című összeállításuk 75, a Mellesleg unatkozunk című szatírájuk 70, az Indul a bakterház című komédiájuk 54 előadást ért meg, és további nyolc műsorukat játszották húsznál többször. A statisztika tényszerűen regisztrálja néhány produkció bukását; ez a mai világban kiveszőiéiben levő önkritikái képesség ugyanúgy az Unió erényeihez tartozik, mint sikereik büszke vállalása.
A BIOGAL Gyógyszergyár, a Hajdú megyei Állami Építőipari Vállalat, a Vasutas Dolgozók Klubkönyvtára és az Újkerti Általános Művelődési Központ közös fenntartásában működő Unió Mozgásszín ma este 19 órakor a Kölcsey Művelődési Központ színháztermében tartja jubileumi műsorát. Az esten Szórádi Sándor, a KISZ KB titkára köszönti az együttest, majd eddigi legnagyobb sikerük, a Rodiniána, illetve újabb vállalkozásuk, a Lux együttes zenéjére készített Atlantisz rock-szvit előadásával kedveskedik közönségének a csoport. Következhet az újabb tíz esztendő.
(Hajdú-bihari Napló, 1984)